Zakupy wewnątrzwspólnotowe

wykreślenie z rejestru VAT-UE

Polski przedsiębiorca-płatnik VAT kupuje towary lub usługi od innego polskiego przedsiębiorcy-płatnika VAT i dostaje fakturę. Faktura pozwala mu na pomniejszenie podatku do zapłaty. W całej Polsce stawki VAT są takie same dla danego towaru lub usługi. Podatek VAT obowiązuje we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, jednak poszczególne państwa mają swobodę w określaniu stawek podatku. […]

Polski przedsiębiorca-płatnik VAT kupuje towary lub usługi od innego polskiego przedsiębiorcy-płatnika VAT i dostaje fakturę. Faktura pozwala mu na pomniejszenie podatku do zapłaty. W całej Polsce stawki VAT są takie same dla danego towaru lub usługi. Podatek VAT obowiązuje we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, jednak poszczególne państwa mają swobodę w określaniu stawek podatku. Oznacza to, że ten sam towar może mieć inne stawki VAT w różnych krajach. Przykładowo buty mogą w Polsce być objęte 23% stawką a w Niemczech 19%. Gdyby to tak zostawić, byłoby to niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT, mogłoby również być narzędziem nieuczciwej konkurencji.

Zagrożenie dla neutralności podatku

Polak mógłby odliczyć tylko 19%, a sprzedać musiałby ze stawką 23%. Traciłby na odliczeniu podatku VAT, jednak kupowałby taniej niż w polskiej hurtowni.

Zagrożenia dla uczciwej konkurencji

Państwa, przy ustalaniu stawek VAT na poszczególne towary, mogłyby manipulować rynkiem. Przedsiębiorcy zaś zaczęliby kupować towary w państwach z najwyższym podatkiem VAT, a sprzedawać w państwach z najniższym, następnie występować do fiskusa danego kraju o zwrot nadwyżki. Wprowadzono przepisy pozwalające uniknąć obu zagrożeń. Jeżeli polski przedsiębiorca-płatnik VAT dokona zgłoszenia jako płatnik VAT unijny i kupi buty od niemieckiego przedsiębiorcy, który również będzie płatnikiem unijnym, to niemiecki sprzedawca nie naliczy podatku VAT. Dla takiej sprzedaży będzie mógł zastosować stawkę VAT w wysokości 0%. Niemiec sprzeda ze stawką 0%. Polak do takiej transakcji musi doliczyć podatek VAT obowiązujący w Polsce. Wystawia fakturę wewnętrzną. Podatek z tej faktury wykazuje zarówno w ewidencji zakupów jak i ewidencji sprzedaży VAT, co sprawia, że podatek będzie dla niego neutralny. Odsprzedając ten towar dalej naliczy podatek należny w stawkach obowiązujących w Polsce. Zarówno sprzedawca (w tym przykładzie firma niemiecka) jak i nabywca mają obowiązek wykazać tę transakcję na deklaracji VAT-UE. Dane trafiają do systemu VIES1.
  1. VIES: VAT Information Exchange System, czyli System Wymiany Informacji o VAT, który umożliwia automatyczną wymianę informacji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz zapewnia kontrolę nad przepływem towarów pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi UE. Umożliwia wykrycie nieprawidłowości związanych z przepływem towarów.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.