Zakupy wewnątrzwspólnotowe

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Polski przedsiębiorca-płatnik VAT kupuje towary lub usługi od innego polskiego przedsiębiorcy-płatnika VAT i dostaje fakturę. Faktura pozwala mu na pomniejszenie podatku do zapłaty. W całej Polsce stawki VAT są takie same dla danego towaru lub usługi. Podatek VAT obowiązuje we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, jednak poszczególne państwa mają swobodę w określaniu stawek podatku. Oznacza to, że ten sam towar może mieć inne stawki VAT w różnych krajach. Przykładowo buty mogą w Polsce być objęte 23% stawką a w Niemczech 19%. Gdyby to tak zostawić, byłoby to niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT, mogłoby również być narzędziem nieuczciwej konkurencji.

Zagrożenie dla neutralności podatku

Polak mógłby odliczyć tylko 19%, a sprzedać musiałby ze stawką 23%. Traciłby na odliczeniu podatku VAT, jednak kupowałby taniej niż w polskiej hurtowni.

Zagrożenia dla uczciwej konkurencji

Państwa, przy ustalaniu stawek VAT na poszczególne towary, mogłyby manipulować rynkiem. Przedsiębiorcy zaś zaczęliby kupować towary w państwach z najwyższym podatkiem VAT, a sprzedawać w państwach z najniższym, następnie występować do fiskusa danego kraju o zwrot nadwyżki. Wprowadzono przepisy pozwalające uniknąć obu zagrożeń. Jeżeli polski przedsiębiorca-płatnik VAT dokona zgłoszenia jako płatnik VAT unijny i kupi buty od niemieckiego przedsiębiorcy, który również będzie płatnikiem unijnym, to niemiecki sprzedawca nie naliczy podatku VAT. Dla takiej sprzedaży będzie mógł zastosować stawkę VAT w wysokości 0%. Niemiec sprzeda ze stawką 0%. Polak do takiej transakcji musi doliczyć podatek VAT obowiązujący w Polsce. Wystawia fakturę wewnętrzną. Podatek z tej faktury wykazuje zarówno w ewidencji zakupów jak i ewidencji sprzedaży VAT, co sprawia, że podatek będzie dla niego neutralny. Odsprzedając ten towar dalej naliczy podatek należny w stawkach obowiązujących w Polsce. Zarówno sprzedawca (w tym przykładzie firma niemiecka) jak i nabywca mają obowiązek wykazać tę transakcję na deklaracji VAT-UE. Dane trafiają do systemu VIES1.
  1. VIES: VAT Information Exchange System, czyli System Wymiany Informacji o VAT, który umożliwia automatyczną wymianę informacji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz zapewnia kontrolę nad przepływem towarów pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi UE. Umożliwia wykrycie nieprawidłowości związanych z przepływem towarów.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce