Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

jak otworzyć stację ładowania

Koniec samochodów spalinowych obwieszczany przez Unię Europejską powoduje większe zainteresowanie samochodami elektrycznymi.

A te trzeba gdzieś naładować. Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Kluczowe pojęcia związane ze stacjami ładowania przedstawiliśmy w artykule: Pomysł na biznes. Stacja ładowania samochodów elektrycznych . W niniejszym, w celu uproszczenia “otwarcie stacji ładowania” oznacza udostępnienie posiadaczom elektryków możliwości ładowania samochodów za pomocą stacji ładowania.

Stacja ładowania elektryków jako przedmiot działalności gospodarczej

Wyróżnimy tutaj dwie opcje:

 1. rozpoczęcie działalności polegającej na stacji ładowania elektryków,
 2. rozszerzenie istniejącej już działalności o stacje ładowania samochodów elektrycznych.

W pierwszym przypadku należy zarejestrować działalność, zgodnie z krokami wskazanymi na stronie Rejestracja firmy. W drugim natomiast, wystarczy zaktualizować wpis CEIDG o odpowiedni kod PKD.

Jeśli chodzi o PKD, to usługi ładowania pojazdów mogą przynależeć np. do kodu PKD 35.14 – handel energią elektryczną. Ponieważ jednak jest to dziedzina stosunkowo nowa, warto z zapytaniem o kod pkd dla stacji ładowania samochodów wystąpić do GUS.

W ramach porównania, dla działalności polegającej na udostępnianiu stacji do ładowania telefonów komórkowych i laptopów, GUS wydał opinię, że stosownym kodem PKD będzie tu właśnie 35.14.

Wymagania formalne

Wymagania formalne związane z ogólnodostępną stacją ładowania, to przede wszystkim:

 1. zgłoszenie robót budowlanych – nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, należy jedynie zgłosić sam fakt robót budowlanych – instalacji stacji ładowania,
 2. zgłoszenie stacji do badania do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT),
 3. przekazywanie danych do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych ( EIPA) – publicznego rejestru wraz z mapą, na której znajdują się publiczne stacje ładowania,
 4. oznaczenie stacji ładowania oraz wyznaczonych miejsc postojowych – zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz art. 12b ustawy o drogach publicznych.

Stacje niepubliczne:

 • wymagają zgłoszenia budowlanego,
 • wymagają zgłoszenia do badań UDT wyłącznie, jeśli pobierane są w nich opłaty za ładowanie pojazdów,
 • nie muszą być połączone z Ewidencją Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Wymaganie techniczne

Wymaganie techniczne dla stacji ładowania znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Energii. Przede wszystkim stacja powinna być usytuowana poza strefą zagrożenia wybuchem, a także być wyposażona m.in w.:

 • tabliczkę znamionową producenta lub operatora stacji, zawierającej m.in. nazwę producenta, typ urządzenia, numer seryjny, napięcia znamionowe, częstotliwość znamionową, prądy znamionowe,
 • zabezpieczenia przeciwpożarowe – wyłączniki odcinające zasilanie itd.
 • instrukcję ładowania w widocznym miejscu – może być w wyświetlaczu w interfejsie użytkownika na urządzeniu,
 • informację z numerem telefonu pod który należy dzwonić w razie awarii,
 • informację o zagrożeniach (porażenie prądem) związanych z pracą urządzenia,
 • co najmniej gniazda wyjściowe lub złącza pojazdowe typu 2 określone w normie PN-EN 62196-2

Badanie techniczne stacji ładowania przed pierwszym użyciem

Przed pierwszą eksploatacją stacji ładowania samochodów elektrycznych, należy złożyć wniosek o badanie wstępne do Urzędu Dozoru Technicznego, właściwego ze względu na miejsce lokalizacji stacji. Wniosek można złożyć elektronicznie lub papierowo. Należy do niego dołączyć m.in.:

 • opis techniczny urządzenia,
 • instrukcje eksploatacji,
 • protokoły odpowiednich pomiarów elektrycznych,
 • rysunek wraz z opisem miejsca lokalizacji urządzenia oraz zastosowanych zabezpieczeń przed uszkodzeniami,
 • schemat zasilania urządzenia.

Badania dokonuje inspektor UDT w terminie 30 dni od złożenia wniosku o ich przeprowadzenie. Opłata za wykonanie badań wynosi 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego w roku poprzednim.

Szczegółowe informacje na temat stacji i punktów ładowania można znaleźć w obszernym Przewodniku stworzonym przez Urząd Dozoru Technicznego wspólnie Ministerstwem Energii oraz przedstawicielami branży elektromobilności.

Opłaty za ogólnodostępną stację ładowania

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31.03.2022 za każdą ogólnodostępną stację ładowania należy odprowadzać do UDT miesięczne opłaty w wysokości:

 • 10 zł – operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania,
 • 50 zł – dostawcy usługi ładowania.

Opłaty dotyczą zarówno nowych podmiotów jak i już tych zarejestrowanych.

Opłata powinna być wnoszona do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nadano numer EIPA (indywidualny kod identyfikacyjny) lub utrzymywano numer EIPA/kod w systemie teleinformatycznym.

Zarabianie na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych może stać się dobrym pomysłem na biznes. Znaczne koszty poniesione dzisiaj mogą zwrócić się w przyszłości (długoterminowej). Warto jednak pamiętać, że każdy biznes może być ryzykowny i tak naprawdę nie wiadomo, co przyniesie. Stąd warto upewnić się, czy ma on sens. Przed otwarciem działalności, polecamy przeczytać wskazówki jak przygotować się do rejestracji działalności gospodarczej?

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość