Podwyższenie stawek VAT – nowa matryca

Projekt ustawy, który przewiduje nową matrycę stawek VAT, został przyjęty przez sejm. Klasyfikacja towarów odbędzie się na podstawie CN, a usług na podstawie PKWiU 2015. Przepisy te zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., ale już w tym roku, od listopada będzie można stosować obniżoną stawkę na e-czasopisma, ebooki i czasopisma regionalne. Stawka na czasopisma specjalistyczne, w listopadzie zostanie podwyższona do 8%.

Na jakie towary ustawa podwyższa stawki VAT?

• z 5% do 8% – niektóre przyprawy nieprzetworzone (gałka muszkatołowa, szafran, kurkuma, kwiat muszkatołowy, kmin), • z 5 % do 23% – homary, ośmiornice i inne skorupiaki, mięczaki czy bezkręgowce wodne (m. in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki), przetwory z nich tj. kawior oraz posiłki sprzedawane z lokalach gastronomicznych, których składnikiem są wymienione produkty, • z 8% do 23% – lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych, • z 5% do 8% – czasopisma specjalistyczne.

Stawka na te towary zostanie zwiększona z dniem 1 kwietnia 2020 r. Jedynie stawka VAT na czasopisma specjalistyczne wzrośnie już od 1 listopada 2019 r.

Więcej na ten temat, w najnowszym artykule: Nowa matryca stawek VAT. Co przyniesie zmiana przepisów?

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI