Blog ifirma.pl

Przestój w pracy – wynagrodzenie postojowe w 2020 r.

|
Każdemu pracownikowi, który jest gotowy do wykonywania swojej pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn niezależnych od niego, przysługuje wynagrodzenie za przestój w pracy. Jaka będzie kwota płacy za przestój w 2020 r.?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdemu pracownikowi, który jest gotowy do wykonywania swojej pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn niezależnych od niego, przysługuje wynagrodzenie za przestój w pracy. Jaka będzie kwota płacy za przestój w 2020 r.?

Przestój w pracy

Przestój w pracy to zaprzestanie wykonywania obowiązków przez pracownika, mimo jego gotowości do pracy. Przyczyny postoju nie wynikają z jego winy. Mogą one leżeć po stronie pracodawcy lub być obiektywne np. występuje przestój w pracy na skutek klęski żywiołowej.

Przykładowo, jeśli praca jest ściśle związana z korzystaniem z internetu i komputera, a w firmie nie ma dostępu do prądu na skutek wichury, pracodawca nie może umożliwić zatrudnionym wykonywania pracy. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za ten czas. Wynika ono z jego osobistego zaszeregowania. Według kodeksu pracy, można skierować pracownika do innej pracy. Za jej wykonanie przysługuje mu odpowiednie wynagrodzenie.

Pracodawcy nie mogą nakłaniać podwładnych do składania wniosków urlopowych w takim okresie.

Jeśli taka sytuacja nie wystąpiła z winy pracownika, jest to czas jego płatnej usprawiedliwionej nieobecności. Obniża to wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Wynagrodzenie a przestój w pracy

Wynagrodzenie za przestój w pracy powinno być określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli nie uwzględniono takiego zapisu w regulaminie wynagradzania – będzie to 60% wynagrodzenia.

Kodeks pracy reguluje również minimalną wysokość wynagrodzenia. Miesięczne wynagrodzenie za przestój nie może być niższe od minimalnej kwoty wynagrodzenia. Najniższe wynagrodzenie za przestój w 2020 r. będzie wynosiło 2600 zł, gdyż będzie to również minimalna płaca. Wypłacona kwota zostanie proporcjonalnie obniżona, jeżeli okres pozostawania w gotowości do pracy będzie krótszy lub jeśli pracownik jest zatrudniony na część etatu.

Inna praca na czas przestoju

Pracownik, na czas przestoju może zostać skierowany do innej odpowiedniej pracy. Może otrzymać wyższe lub niższe wynagrodzenie, które przysługuje za wykonanie danej pracy. Nie może ono być jednak niższe od minimalnej kwoty wynagrodzenia. Nie trzeba przestrzegać tej reguły jedynie w sytuacji, gdy przestój wynika z winy pracownika.

Wynagrodzenie postojowe a epidemia koronawirusa

Specustawa zakłada, że takie świadczenie będzie przysługiwało jeżeli w wyniku COVID-19 doszło do przestoju w prowadzonej działalności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą bądź przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna trwająca co najmniej 30 dni kalendarzowych przed miesiącem, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.

Zobacz również: Koronawirus – jakie obowiązki posiada pracodawca w obliczu sytuacji kryzysowej.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce