7 kwestii, o których warto pamiętać
na początku 2018 r.

Do końca roku zostało jeszcze tylko kilka dni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie dopełnić obowiązki podatkowe, aby dobrze rozpocząć 2018 rok.

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę.

Ostatnia chwila na firmowe wydatki

Choć do końca roku zostało jeszcze tylko kilka dni, dobrze jest pomyśleć o zrobieniu większych, firmowych zakupów – na przykład zakupie sprzętów biurowych lub przedłużeniu abonamentów. Dzięki temu, jeśli rozliczasz się skalą podatkową lub liniowo, możesz obniżyć podatek dochodowy do zapłaty za 2017 rok.

Ważne, aby dany koszt można było zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu, a więc:

  1. musi on być rzeczywiście poniesiony i mieć bezpośredni wpływ na uzyskany przychód,
  2. musi być udokumentowany fakturą lub innym dokumentem księgowym,
  3. nie może być wymieniony w art. 23 ustawy ust. 1 ustawy o PIT (jest to lista wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu).

Przeczytaj więcej: ABC księgowości – koszty uzyskania przychodu

Co więcej, takie wydatki zazwyczaj pozwalają także obniżyć VAT od sprzedaży. Zaoszczędzoną na podatkach kwotę można przeznaczyć na rozwój firmy, urlop lub poduszkę finansową.

Pamiętaj o remanencie

Przedsiębiorcy prowadzący Książkę Przychodów i Rozchodów mają obowiązek sporządzenia na koniec roku remanentu (spisu z natury).

Obowiązek sporządzenia remanentu dotyczy zarówno firm handlowych, jak i firm świadczących usługi. W firmie, która nie ma na stanie towarów handlowych (a tak się często zdarza w branżach związanych z usługami) wartość remanentu wynosi 0 zł i też powinna być wpisana do księgi.

Po sporządzeniu spisu z natury, należy go wycenić. Wartość remanentu ma bezpośredni wpływ na roczne zeznanie podatkowe, ponieważ odpowiednio powiększa i pomniejsza poniesione w trakcie roku koszty uzyskania przychodu.

Przeczytaj więcej: Jak sporządzić remanent na koniec 2017 roku?

Złóż szybciej PIT za 2017 rok

Przedsiębiorcy rozliczający się Książką Przychodów i Rozchodów mają czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego do 30 kwietnia 2018 r. Warto jednak pomyśleć o złożeniu PIT do 20 stycznia.

Termin 20 stycznia jest ostatnim dniem na uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy za poprzedni miesiąc lub kwartał. Jeśli przedsiębiorca złoży w tym czasie zeznanie roczne, to nie będzie musiał płacić zaliczki – zamiast zaliczki zapłaci po prostu podatek wyliczony w zeznaniu.

Może się okazać, że z wyliczenia PITa rocznego wyjdzie niższa kwota podatku dochodowego za dany rok (niższa niż kwota zaliczki za grudzień lub IV kwartał). Nie zawsze jednak tak jest, a tylko w przypadku korzystania z ulg lub jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem.

Szybsze złożenie zeznania oznacza też szybszy zwrot podatku. Zgodnie z przepisami urząd skarbowy ma trzy miesiące na rozliczenie każdego podatnika i wypłacenie ewentualnego zwrotu podatku od momentu złożenia zeznania.

Sprawdź: Co można odliczyć od podatku w działalności gospodarczej?

Zastanów się nad zmianą formy opodatkowania

Koniec roku to czas różnych podsumowań i analiz, także tych finansowych. Warto przeanalizować finanse swojej firmy i zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania na taką, która będzie bardziej opłacalna. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorcy mają do wyboru trzy podstawowe opcje opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany.

I tak, przykładowo, skalę podatkową warto wybrać, gdy firma ponosi wiele kosztów, a przedsiębiorca chce skorzystać z ulg w zeznaniu rocznym. Z kolei podatek liniowy to dobra opcja, gdy możliwe jest przekroczenie drugiego progu podatkowego w skali podatkowej, a przedsiębiorca nie planuje rozliczania ulg w zeznaniu rocznym lub rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Przeczytaj więcej: Formy opodatkowania – którą wybrać? Praktyczny poradnik

Chcesz więcej informacji księgowych?

Odwiedź naszego bloga

Zapoznaj się ze zmianami przepisów na 2018 r.

W natłoku obowiązków łatwo się pogubić i przeoczyć ważne informacje, na przykład o zmianach podatkowych dla przedsiębiorców w 2018 r. Tymczasem w przyszłym roku czeka nas prawdziwa rewolucja – m.in. Jednolity Plik Kontrolny, nowe zasady opłacania ZUS i zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia małżonka.

Warto zapoznać się ze zmianami, aby uniknąć ewentualnych kłopotów!

Sprawdź: 12 zmian w prawie dla przedsiębiorców, które wejdą w życie w 2018 r.

Przygotuj się do JPK

Od przyszłego roku wszystkie firmy zarejestrowane do VAT zostaną objęte obowiązkiem wysyłania dodatkowej ewidencji podatkowej, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. JPK to zbiór danych finansowych, m.in. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), które należy przesyłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej, przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego.

Co ważne, JPK_VAT należy wysyłać co miesiąc i dotyczy to także przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie. Za niezrealizowanie obowiązku będą grozić sankcje karno-skarbowe.

Choć termin dostarczenia JPK_VAT za styczeń upływa dopiero 25 lutego, to już teraz warto sprawdzić, czy program księgowy lub biuro rachunkowe z którego korzysta Twoja firma obsługuje JPK.

Sprawdź: 5 pytań o JPK, które powinieneś zadać swojej księgowej

Pomyśl o zmianie biura rachunkowego

Nowy rok podatkowy to także dobry moment, aby zastanowić się nad zmianą biura rachunkowego.

Warto porównać oferty konkurencji (zwróć szczególną uwagę, czy obsługa JPK nie będzie się wiązała z dodatkowymi dopłatami), przeanalizować dotychczasową współpracę z obecnym biurem i wybrać rozwiązanie, które jest najkorzystniejsze.

Skorzystaj z usług ifirma.pl – oszczędnie, wygodnie i bezpiecznie!

Zleć swoją księgowość

Pomożemy Ci w przeniesieniu dokumentów!

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAŁÓŻ KONTO

Sprawdź 5 pytań, które musisz zadać swojej księgowej
nim zacznie obowiązywać Cię JPK

Sprawdź

Sprawdź, ile możesz
zaoszczędzić w ifirma.pl

Porównaj ofertę

Korzystam od 9 lat i nie zamierzam niczego zmieniać. Stała kwota, pomocni konsultanci, nie trzeba się martwić o aktualizację serwisu do nowych wymogów prawnych. Możliwość policzenia firmy nawet na godzinę przed upływem terminu. Dla mnie bomba:)
Arek Kwiecień
Arek Kwiecień
15:16 25 Oct 17
Serwis iFirma jest znakomitą formą prowadzenia księgowości. W moim przypadku - jednoosobowej działalności gospodarczej - sprawdził się idealnie. Łatwy w obsłudze i przejrzysty. Na pewno będę polecał Was innym. Dziękuję za ponad 7 wspólnych lat, a także kilka sympatycznych gadżetów, które mi przysłaliście.
Mirek Nogaj
Mirek Nogaj
17:17 04 Oct 17
Rewelacyjny serwis. Korzystam z usługi biura rachunkowego i nie wiem jak radziłem sobie bez nich wcześniej. Po prostu robie zdjęcie dokumentów, wysyłam - a moja księgowa (Pani Kasiu jest Pani SUPERB) odsyła mi pełne zestawienie. Wszystko w mega atrakcyjnej cenie. 89 zł za miast 215 zł w stacjonarnym biurze jakie płaciłem zanim poznałem ifirma a do tego zero marnowani czasu na dojazdy do księgowej. Do tego wszystkiego nadzwyczajna jakość i przemiła obsługa. Polecam w 100%
Mariusz Kala
Mariusz Kala
12:48 25 Sep 17
Wszystko OK, serwis intuicyjny, obsługa Level Master :) zawsze pomocna. Na plus pełna wersja mobilna serwisu - więc księgowość masz w komórce. Zaczynałem z wersją darmową do fakturowania po pół roku przeniosłem całość prowadzenia firmy. Taniej i bardziej fachowo niż w typowych biurach rachunkowych.
Adam Zalewski
Adam Zalewski
07:24 26 Sep 17
Od kilku lat samodzielnie rozliczam się za pomocą e-ksiegowości ifi. Troche mnie denerwowały przerwy w działaniu na wdrożenia, ale odkąd jest dostępny program offline do wystawiania faktur nie mam się już do czego przyczepić.
Karolina Grygiel
Karolina Grygiel
11:02 26 Sep 17
Korzystam z serwisu iFirma od lat i jestem bardzo zadowolony. Bardzo często wprowadzane są poprawki i usprawnienia, serwis dostosowany jest do bieżących przepisów. Jednym słowem - POLECAM.
Piotr N
Piotr N
10:10 18 Oct 17
Moje ulubione biuro rachunkowe. Bardzo rzetelne i z ogromną wiedzą w każdym aspekcie prowadzenia firmy. Gorącą polecam.
Michał Orzoł
Michał Orzoł
09:04 29 Nov 17
Korzystałem z księgowości internetowej ifirma 9 lat. Trudno mi sobie wyobrazić moją jednoosobową działalność bez tego serwisu :-).
Maciej Żmuda
Maciej Żmuda
21:59 05 Jan 18
Bardzo dobra i wyjątkowo szybka aplikacja do wystawiania faktur, jestem pod ogromnym wrażeniem. Wystawienie faktury dla znanego kontrahenta to kilka sekund (łącznie z czasem logowania do systemu) :)
Piotr Zgódka
Piotr Zgódka
12:11 10 Jan 18
Super platforma z doskonałym help deskiem! Pomoc od konsultantów uzyskiwana od razu i z dobrym skutkiem :) jesteśmy zadowoleni!
Minette Angelika Mozgała
Minette Angelika Mozgała
09:02 09 Feb 18
Świetny system księgowy i pomoc na chacie, która profesjonalnie prowadzi krok po kroku. Polecam każdemu!
Warsztat Medialny
Warsztat Medialny
11:30 14 Feb 18
Z serwisu ifirma korzystałem ponad 3 lata prowadząc PKPiR. Uważam, że jest to serwis godzien polecenia, bardzo intuicyjni dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ma to co powinien mieć a nawet dużo więcej. Jak czegoś nie wiadomo, to zawsze miła osobowa podpowie na chacie co trzeba zrobić. Jeśli ktoś nie chce płacić za księgową to ifirma jest dla niego. Wystawiam 5 gwiazdek z czystym sumieniem.
Tomasz Lewandowski
Tomasz Lewandowski
17:28 05 Mar 18
Usługi księgowe na miarę XXI wieku. Wszystko online, stały dostęp, czytelny i funkcjonalny interfejs, pomocni i dostępni konsultanci, ciekawe usługi dodatkowe, doskonały stosunek ceny do jakości usług. Polecam!
Maciej Zacher
Maciej Zacher
08:32 13 Mar 18
Po zapłaceniu za program do fakturowania wszedzie są reklamy ich biura ksiegowego. Okrojony system fakturowania - nie da sie wystawic faktury VAT MOSS bez korzystania z ich biura rachunkowego. Żenada.
Konrad Piwowar
Konrad Piwowar
09:19 28 Mar 18
Usługa nieźle zaprojektowana, jednak pojawiły się problemy z księgowaniem (mam dość nietypową konfigurację firmowych finansów) - początkowo nie do rozwiązania, ale bardzo pomogła mi konsultantka, Pani Marzena Łukasik. Muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem jej zaangażowania, bo już po czacie - w przeciągu kolejnych dni przesyłała (sama z siebie) kolejne propozycje rozwiązania powstałego problemu - aż do jego rozwiązania. Rzadko spotykam się z takim zaangażowaniem pracowników - a to świadczy dobrze o iFirma, a przede wszystkim o pracowniku! POLECAM!
Workshot Production
Workshot Production
14:20 02 May 18
Bardzo dobre biuro rachunkowe. Dokumenty i rozliczenia zawsze przygotowane terminowo, konkretny kontakt z księgowym, o wszystkich zmianach podatkowych informują z wyprzedzeniem. Współpracuję z ifirmą już od dłuższego czasu i wszystko jest jak najbardziej ok, zero problemów z urzędami. Mogliby jeszcze odświeżyć aplikację na iOSa, ale ogółem polecam.
Andrzej Ostrowski
Andrzej Ostrowski
10:23 06 May 18
Jestem klientem od kilku miesięcy, kiedy to moja poprzednia księgowa prawie dwukrotnie podniosła cenę po wprowadzeniu JPK. Po tym okresie "probnym" mogę zdecydowanie polecic to biuro księgowe.
Daniel Czarniecki
Daniel Czarniecki
12:54 14 May 18
Korzystałam z iFirma około 3 lat i jestem bardzo zadowolona z prowadzenia tutaj księgowości. Polecam
Małgorzata Filipowska
Małgorzata Filipowska
12:16 04 Jun 18

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ

Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony naszym partnerom reklamowym. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close