Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

e-faktury

Z dniem 1 stycznia 2014 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz.U. z 2012 r. poz. 1528) zostało uchylone, a przepisy przeniesiono do ustawy o podatku od towarów i usług.

Od 1 stycznia 2014 r. w ustawie o podatku od towarów i usług znajdzie się definicja faktury oraz faktury elektronicznej.

Definicje faktur

Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub formie elektronicznej, zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej postawie.

Przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

Faktura elektroniczna od faktury papierowej różni się jedynie tym, że będzie w formacie elektronicznym. Podatnik określa format, może to być np. e-mail z załącznikiem pliku w postaci PDF.

Wymogi formalne

  • e-faktury mogą być wysyłane tylko tym kontrahentom, którzy wyrazili na to zgodę. Od 1 stycznia 2013 r. akceptację można uzyskać w formie pisemnej, elektronicznej lub ustnej,
  • jeżeli kontrahent nie wrazi zgody na otrzymanie faktury w formie elektronicznej, dodając kontrahenta należy zaznaczyć „Nie wyrażam zgody na otrzymywanie e-faktur”.

Wystawianie e-faktur

Wystawienie e-faktury niczym się nie różni od zasad ogólnych. Dodając kontrahenta, należy uzupełnić adres e-mail kontrahenta, wtedy po wystawieniu faktury kontrahentowi aktywna będzie funkcja „Wyślij mailem e-fakturę”.

Konsekwencje wystawienia e-faktury

Ponieważ przepisy wymagają, aby e-faktura była zabezpieczona przed ingerencją i zmianami treści, to po skorzystaniu z funkcji „Wyślij mailem e-fakturę” serwis blokuje możliwość edycji danych oraz nie pozwala na usunięcie dokumentu. Zmian można dokonywać tylko poprzez wystawienie faktury korygującej.

Oprócz opcji wysyłania e-faktury została zachowana dotychczasowa funkcja wysyłania obrazu faktury mailem.

Przechowywanie i udostępnianie e-faktur

Wystawione faktury będą przechowywane w serwisie. W zakładce „Faktury” ➡ „Wyszukiwanie” można wyświetlić listę e-faktur wg wybranych kryteriów przeszukiwania oraz uzyskać podgląd e-faktury w formacie PDF.


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ