Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Jak księgować leasing samochodu (leasing finansowy/operacyjny)

W polskim prawie rozróżniamy dwa główne rodzaje leasingu, w ramach których przedsiębiorca może użytkować pojazd. Pierwszy rodzaj to leasing operacyjny, polegający na czasowym przekazaniu pojazdu w użytkowanie leasingobiorcy. Przedsiębiorca płaci ratę leasingową, która jest kosztem uzyskania przychodu jego firmy w dacie wystawienia faktury. Leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu po upłynięciu okresu umowy leasingu.

Dodawanie pojazdu w leasingu operacyjnym

W serwisie pojazd w leasingu operacyjnym traktowany jest jako pojazd niefirmowy. Dodaje się go przez zakładkę „Pojazdy” ➡ „dodaj pojazd” ➡ „Dodanie pojazdu” ➡ „Osobowy niefirmowy” bądź „Ciężarowy niefirmowy”, w typie pojazdu należy wybrać „Pojazd w leasingu”.

Księgowanie faktur za raty leasingowe (leasing operacyjny)

Czynni podatnicy podatku VAT szczególnie ostrożnie powinni podejść do dodawania faktur kosztowych od leasingodawcy. Każda faktura od leasingodawcy, która nie uprawnia do odliczenia 100% podatku VAT, powinna być dodana przez „Pojazdy” ➡ „Wszystkie operacje” ➡ „rozliczenie pojazdu” ➡ „dodaj koszt pojazdu” ➡ „Rata leasingu” ➡ „faktura vat”.

Dla faktur dotyczących rat leasingowych pojazdu osobowego wystawionych do 1 kwietnia 2014 r. przysługiwało odliczenie VAT od pojazdu w wysokości 60% nie więcej niż 6000 zł. Z każdej faktury za ratę leasingu serwis dla faktur z danego okresu odliczał 60% VAT-u, a kwotę netto + 40% podatku VAT księgował do księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Gdy suma odliczonego podatku VAT związanego z ratami leasingowymi osiągnęła 6000 zł, serwis zaprzestawał odliczania podatku VAT i księgował kwotę brutto z faktury do KPiR.

Dla faktur wystawionych od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca przewidział odliczenie VAT na poziomie 50% VAT-u z raty. Od tej daty serwis rozlicza z każdej faktury za ratę leasingu 50% VAT-u, a kwotę netto + 50% podatku VAT księguje do księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Dotyczy to również sytuacji, gdy wykorzystany został wcześniej limit kwotowy 6000 zł. Przedsiębiorcy ponownie uzyskali prawo do odliczenia VAT od bieżących rat w wysokości 50%.

Drugim rodzajem leasingu jest leasing finansowy, inaczej zwany kapitałowym. Przedmiot leasingu staje się środkiem trwałym i jest amortyzowany przez leasingobiorcę. Rata leasingowa w leasingu finansowym podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu u leasingobiorcy.

Dodawanie pojazdu w leasingu finansowym

„Pojazdy” ➡ „Wszystkie operacje” ➡ „dodaj pojazd” ➡ „Zakup pojazdu” ➡ “Osobowy na fakturę VAT”, „Osobowy – inny dokument”, „Ciężarowy na fakturę VAT”, „Ciężarowy – inny dokument”.

Podatek VAT odliczony zostaje na bieżąco od faktury sprzedaży zaś kosztem w podatku dochodowym jest wartość odpisu amortyzacyjnego.

Część odsetkowa raty w dacie poniesienia kosztu księgowana jest przez „Pojazdy” ➡ „Wszystkie operacje” ➡ „rozliczenie pojazdu” ➡ „dodaj koszt pojazdu” ➡ „Inne koszty” ➡ „inny” ➡ „Rodzaj dokumentu” ➡ „dowód opłaty”.

Nabycie prawa do odliczenie 100% VAT w wyniku zmiany przepisów 01-04-2014 r.

Pojazd samochodowy spełniający poniższą definicję, tzw samochody „z kratką”:

 • z 1 miejscem siedzącym i dopuszczalną ładownością nie mniejszą niż 425 kg,
 • z 2 miejscami siedzącymi i dopuszczalną ładownością nie mniejszą niż 493 kg,
 • z 3 (i więcej) miejscami siedzącymi i dopuszczalną ładownością nie mniejszą niż 500 kg (informacja o liczbie miejsc i całkowitej ładowności musi wynikać ze świadectwa homologacji) ma prawo do odliczenia 100% VAT od rat leasingu, jeżeli przedsiębiorca odebrał leasingowany samochód przed 1 kwietnia 2014 r. oraz nastąpiło zarejestrowanie umowy w urzędzie do 2 maja 2014 r.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Bardzo przydatny artykuł. Przydał mi się do zaksięgowania samochodu zakupionego w formie leasingu.

 • Janek

  Jak księgować leasing operacyjny przedmiotu nie będącego samochodem?

  • Na pytanie użytkowników odpowiadamy poprzez e-mail, czat, telefon. Z pytaniem dotyczącym księgowania kosztu w serwisie proszę zwrócić się do BOK serwisu ifirma.pl.

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ