Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Jak otworzyć aptekę, nie będąc farmaceutą?

Aptekę może założyć właściwie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przedtem musi jednak spełnić kilka wymogów i otrzymać zezwolenie inspektoratu farmaceutycznego. Jak założyć własną aptekę krok po kroku? Jak założyć aptekę internetową? Ile pieniędzy potrzeba na start? Sprawdźcie.

Pod względem wartości sprzedaży aptecznej Polska jest szóstym rynkiem farmaceutycznym w Europie. Choć na ulicach przybywa coraz więcej aptek i rynek wydaje się nasycać, te nie mogą narzekać na brak klientów.

Niezależnie bowiem od sytuacji ekonomicznej i gospodarczej chorzy muszą się jakoś leczyć. Inną kwestią jest fakt, że Polacy nagminnie nadużywają lekarstw. Jesteśmy w europejskiej czołówce, bijąc rekordy wydatków na tabletki, pigułki i syropy (rekordy biją też koncerny farmaceutyczne, wydając na reklamę więcej niż banki czy telekomy). Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w 2014 r. Polacy wydali na leki 27,3 mld zł. Według wyliczeń „Gazety Prawnej”, już w 2009 roku przeciętny klient zostawiał w aptece co miesiąc od 20 do 40 zł. Najwięcej wydajemy na leki bez recepty, które stosuje 80% Polaków, z czego 70% osób zażywa je co najmniej raz w miesiącu (CBOS). Co roku sprzedaje się w Polsce ponad 14 mln opakowań rutinoscorbinu – czyli ok. 1,2 miliardów tabletek.

Własna apteka to dochodowy biznes, ale w tej branży, i jak wszędzie tam, gdzie są pieniądze, trzeba liczyć się ze sporą konkurencją. Według danych UOKiK w grudniu 2014 r. w Polsce działało ponad 14 tys. aptek i punktów aptecznych – najwięcej w województwie mazowieckim i śląskim.

Jak założyć własną aptekę krok po kroku?

Punkt apteczny a apteka

Według prawa farmaceutycznego apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą usługi farmaceutyczne, m.in. wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych czy sporządzania leków recepturowych.

Punkt apteczny to placówka podobna do apteki, ale działająca na terenie wiejskim i mająca ograniczony asortyment. Według prawa nie można kupić tam m.in. leków zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe (Rpw) i leków robionych w aptece na receptę (recepturowych).

W punkcie aptecznym musi pracować kierownik będący farmaceutą z rocznym stażem lub technikiem farmaceutycznym posiadającym trzyletni staż w aptece ogólnodostępnej. Co ważne, punt apteczny nie może być założony na wsi, w której istnieje już apteka.

Zarówno prowadzenie apteki, jak i prowadzenie punktu aptecznego wymaga uzyskania zezwolenia.

Kto może założyć aptekę

Punkt apteczny lub aptekę może założyć każda osoba prowadząca działalność gospodarczą (w dowolnej formie prawnej), która spełnia następujące warunki:

  • w ciągu ostatnich 3 lat nie odebrano jej zezwolenia na prowadzenie apteki,
  • nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej,
  • nie posiada więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa,
  • otrzymała zezwolenie na prowadzenie apteki z wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego.

Zakładanie apteki krok po kroku

1. CEIDG – w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy należy złożyć wniosek do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych, czyli wniosek CEIDG-1. Można to zrobić drogą elektroniczną na stronie ceidg.gov.pl lub ifirma.pl/ceidg, listem poleconym lub osobiście. Wniosek CEIDG-1 jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, kodu PKD, numeru NIP i zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz do ZUSu/KRUSu. Rejestracja firmy jest bezpłatna.

2. VAT – w przypadku rejestracji do VAT należy złożyć formularz VAT-R w Urzędzie Skarbowym (drogą elektroniczną, listem poleconym lub osobiście). Należy to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Złożenie formularza jest bezpłatne. Dokument można wypełnić na stronie ifirma.pl/ceidg

3. ZUS – następnie w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej w ZUSie należy złożyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego (gdy wykonywana działalność jest jedynym źródłem dochodów), a drugi do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (gdy jest się dodatkowo zatrudnionym na umowę o pracę, w której zarabia się powyżej minimalnej krajowej).

Po zarejestrowaniu działalności należy złożyć w wojewódzkim inspektoracie farmaceutycznym wniosek o zezwolenie na prowadzenie apteki. Do wniosku należy załączyć m.in. informacje o kierowniku apteki, plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę sporządzony przez osobę uprawnioną czy opinię Inspekcji Sanitarnej o lokalu.

Uwaga! Udzielenie zezwolenia wiąże się z opłatą w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w 2015 r. – 8750 zł). Po otrzymaniu zezwolenia apteka powinna być uruchomiona w ciągu 4 miesięcy, inaczej inspektorat może cofnąć zezwolenie.

Następnie należy jeszcze udać się do Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, aby złożyć w nim dodatkowe dokumenty, m.in. zezwolenie na prowadzenie apteki.

Lokal

Zarówno lokal, jak i sama lokalizacja, są bardzo istotne.

To pierwsze z przyczyn prawnych. Lokal apteki musi spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy. Powierzchnia podstawowa lokalu nie może być mniejsza niż 80m2 (do tego trzeba jeszcze wydzielić dodatkową przestrzeń na powierzchnię pomocniczą). W wyposażeniu apteki ogólnodostępnej powinny znaleźć się m.in. stół i szafy ekspedycyjne, szafy magazynowe, łatwo zmywalne podesty, lodówka lub szafa chłodnicza z urządzeniem do pomiaru temperatury, przeznaczona wyłącznie do przechowywania leków, a także termometry i higrometry we wszystkich pomieszczeniach, w których przechowuje się lub sporządza produkty lecznicze lub wyroby medyczne. Podstawowe wyposażenie punktu aptecznego stanowią natomiast stół ekspedycyjny z szafkami lub szufladami do przechowywania produktów leczniczych oraz (w miarę potrzeby) szafy chłodnicze lub lodówki przeznaczone wyłącznie do przechowywania produktów leczniczych.

To drugie – z przyczyn marketingowych. Ponieważ według prawa apteki nie mogą się reklamować, jednym z największych gwarantów sukcesu apteki jest jej lokalizacja. Dobrym pomysłem jest otworzenie apteki blisko szpitali, przychodni albo osiedli mieszkaniowych. Wg badania UOKiK raportu 2/3 klientów dokonuje zakupów w tej aptece, do której dociera pieszo w ciągu 5 minut.

Koszty

Średni miesięczny obrót apteki waha się od kilkudziesięciu do nawet 200 000 zł w zależności od lokalizacji i sezonu. Szczyt konsumpcji przypada na jesień i zimę.

Wg UOKiK na jedną aptekę w Polsce przypada średnio od 2600 do 2700 mieszkańców. Jak wylicza „Gazeta Prawna”, przeciętny klient zostawia w aptece ok. 30 zł miesięcznie. Średnia marża na leki wynosi ok. 30%. Różne raporty informują o różnych zyskach, najczęściej o zyskach w wysokości od 8 do nawet 30 tys. zł. miesięcznie.

Samo utrzymanie apteki kosztuje od 15 do 20 tys. zł miesięcznie – są to koszty zatrudnienia pracowników, ZUSu, księgowości, zamówienia towaru, wynajmu lokalu i mediów. Warto pamiętać jeszcze o kosztach początkowych, czyli opłacie za zezwolenie, koszcie remontu i zakupu wyposażenia. Aby uruchomić aptekę potrzeba od 120 do nawet 300 tys. zł w zależności od miasta, lokalizacji, rodzaju apteki i wyposażenia.

Jak założyć aptekę internetową

Aby móc prowadzić aptekę internetową konieczne jest uruchomienie apteki tradycyjnej.

Nie obędzie się więc bez wniosku o udzielenie zezwolenia (od razu należy poinformować inspektorat o zamiarze prowadzenia sprzedaży wysyłkowej) i otworzenia stacjonarnej placówki, która musi spełniać opisane wyżej wymagania. Dopiero wówczas można myśleć o założeniu sklepu internetowego.

Prowadząc sprzedaż wysyłkową należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania i transportu leków, a także prowadzić dokumentację dotyczącą zamówień. Nie wszystko można wysłać pocztą: do wysyłki internetowej dopuszczone są jedynie preparaty ziołowe, suplementy diety i leki bez recepty.

Nie da się więc otworzyć apteki internetowej za 5 000 zł. Wcześniej trzeba ponieść koszty związane z uruchomieniem apteki stacjonarnej.

Na zakończenie

Własna apteka to biznes, który może zagwarantować duże zarobki, ale jednocześnie cechuje się bardzo wysokim progiem wejścia. Jeśli jednak ma się odpowiednie warunki, dobre zaplecze finansowe i zna się tę branżę, warto spróbować.

W ramach alternatywy można pomyśleć o franczyzie (prowadzeniu działalności pod szyldem dużej marki) lub założeniu sklepu zielarskiego. Przepisy dotyczące prowadzenia sklepów zielarskich również wymagają dopełnienia różnych formalności, ale są mniej restrykcyjne niż te, które dotyczą aptek. Jednocześnie jest to biznes, który nie wymaga tak dużego kapitału na start.

Sprawdź: Sześć powodów, dla których warto prowadzić własny biznes

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • milenachh

    Ogólnie to chyba jeden z biznesów który ma szansę przetrwać bo jak tam idę to zawsze majątek muszę zostawić. Pewnie wcześniej my wyginiemy a one nie

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ