Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Jak założyć biuro nieruchomości

Od 2014 roku pośrednik nieruchomości jest zawodem deregulowanym i nie wymaga posiadania żadnych licencji. Sprawdź, jak zarejestrować działalność gospodarczą krok po kroku i jak otworzyć własną firmę zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Ruch na rynku nieruchomości jest spory, a obroty utrzymują się na wysokim poziomie. W Polsce wciąż mamy do czynienia z niedoborem mieszkań i dużym popytem na własne locum, zwłaszcza wśród młodych.

Według Eurostatu ubiegły rok był rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań i rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Wydawałoby się, że boom kredytowy mamy już za sobą i Polacy stają się coraz mniej chętni do zaciągania kredytów, jednak według BIK w 1 półroczu 2016 r. banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów niż rok wcześniej – kredytów na mieszkania udzielono więcej zarówno w liczbie, jak i w wartości.

Pomysł na biznes – agent nieruchomości

Pośrednik nieruchomości zajmuje się pośrednictwem w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości, weryfikowaniem stanu prawnego i faktycznego obiektu oraz jego wartości, prezentowaniem nieruchomości, prowadzeniem negocjacji, doradztwie i dokumentami związanymi z przeprowadzaną transakcją.

Mimo że niemal każdy może dziś otworzyć własne biuro pośrednictwa nieruchomości i prowadzić handel nieruchomościami w imieniu klientów, to warto wiedzieć, że nie jest to pomysł na biznes dla każdego. Praca jako agent nieruchomości wymaga sporej wiedzy z zakresu obrotu nieruchomościami, prawa i ekonomii, np. funkcjonowania instytucji finansowych i banków, a także prawnych możliwości zabezpieczeń procesu kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

Choć rynek nieruchomości wydaje się być zatłoczony, to nadal jest miejsce na nowe biura. Liczy się bowiem dobry pomysł na biznes i strategia. Warto poszukać niszy, na którą znajdzie się popyt, i wyspecjalizować się w określonym obszarze. Możliwości jest sporo – od bycia mieszkaniowym negocjatorem, sprawdzającym dla klientów umowy pod kątem ukrytych prowizji i niekorzystnych klauzul, po home staging czy pośrednictwo w handlu nieruchomościami zabytkowymi.

jak pomnożyć pieniądze, jak pomnażać oszczędności
Pośrednik nieruchomości, pomysł na własny biznes

Jak zostać agentem nieruchomości?

Aby otworzyć agencję nieruchomości nie jest już potrzebna licencja agenta nieruchomości ani kurs pośrednika nieruchomości. Aby móc otworzyć własne biuro nieruchomości potrzebne jest ubezpieczenie ubezpieczenie OC. Przyda się też podstawowa wiedza, jak prowadzić biuro nieruchomości.

Biuro nieruchomości – jak założyć? Założenie firmy krok po kroku

Założenie własnej firmy jako pośrednik nieruchomości jest bardzo proste i nie zajmie dużo czasu. Własne biuro nieruchomości można prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej.

 1. Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, należy wypełnić i złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy wniosek CEIDG-1. Można to zrobić osobiście, listem poleconym lub założyć firmę przez Internet, np. przez naszą stronę ifirma.pl/ceidg.

  Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP i zgłoszeniem firmy do Urzędu Skarbowego oraz ZUS.

  Na formularzu znajduje się również pole na informacje o tym, kto będzie prowadził dokumentację rachunkową firmy – przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić księgowość lub wynająć biuro rachunkowe.

 2. W przypadku rejestracji do VAT (niewymagane do momentu przekroczenia limitu obrotów) należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach VAT formularz VAT-R, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia świadczenia usług objętych VAT. Formularz można wypełnić na naszej stronie: ifirma.pl/ceidg/wa/vat.

 3. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy zgłosić siebie do ubezpieczeń w ZUS. Aby to zrobić, należy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej, drugi do składki zdrowotnej – składa się go wtedy, gdy dodatkowo jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż najniższe wynagrodzenie krajowe.

  Jeśli zamierzamy zatrudnić pracowników, to powinniśmy zgłosić ich do ZUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy.

 4. Przed wykonaniem pierwszej czynności związanej ze świadczeniem usług pośrednictwa należy nabyć ubezpieczenie OC (nie jest wymagane na etapie rejestracji). Koszt ubezpieczenia to zazwyczaj ok. 500 zł.

Sama rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna. Wiąże się jednak z obowiązkiem opłacania comiesięcznych składek ZUS. Początkujący przedsiębiorcy mają możliwość korzystania przez okres 24 miesięcy z tzw. małego ZUSu.

W momencie przekroczenia limitu 20 000 zł obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych konieczny będzie zakup kasy fiskalnej. Istnieje też możliwość zwolnienia z kasy fiskalnej (więcej na ten temat: gofin.pl).

Jak założyć biuro nieruchomości – o czym pamiętać?

Własna agencja nieruchomości może być dobrym i opłacalnym pomysłem na biznes. Zakładanie biura nieruchomości nie wymaga wielu pieniędzy na start i jest biznesem ze stosunkowo niskim progiem wejścia.

Koszty założenia działalności gospodarczej związanej z pośrednictwem w handlu nieruchomościami to przede wszystkim wynajęcie lokalu (w ramach oszczędności przedsiębiorca może prowadzić działalność we własnym mieszkaniu), zakup sprzętu typu laptop, aparat fotograficzny, dalmierz, nawigacja samochodowa i samochodu, a także kampanie marketingowe, aby dotrzeć do klientów.

Stawki stosowane przez agencje nieruchomości są różne. W przypadku sprzedaży nieruchomości wynoszą zazwyczaj od 2% do 3% wartości nieruchomości brutto. Natomiast w przypadku pośrednictwa w wynajmie biura pobierają najczęściej prowizję w postaci jednomiesięcznego czynszu.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ