jak założyć firmę transportową

Jak założyć firmę transportową?

Własna firma transportowa to spore wyzwanie – aby móc ją prowadzić należy spełnić wiele formalności, a także liczyć się z dużą konkurencją i częstymi kontrolami. Jednocześnie jednak branża transportowa jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu, dającą szansę na spore zyski. Podpowiadamy, jak założyć firmę transportową krok po kroku.

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że prowadzenie własnej firmy transportowej zatrudniającej kilku pracowników to niekoniecznie kierowanie autem. To przede wszystkim przebywanie w siedzibie firmy i zarządzanie biznesem. W przypadku prowadzenia jednoosobowej firmy transportowej jest inaczej – tu przedsiębiorca musi zająć się zarówno prowadzeniem biznesu, jak i samodzielną realizacją zleceń.

Zakładanie firmy transportowej – co na początek?

Przed założeniem firmy dobrze jest zweryfikować posiadaną wiedzę, zrobić rozeznanie w rynku i sprawdzić konkurencję. Trzeba też odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jakie dokładnie usługi chce się oferować, jak duża jest konkurencja, jakie ma się środki na start, gdzie garażować pojazdy, czy kupić auta, wziąć je w leasingu czy wypożyczyć, ile pojazdów będzie potrzebnych, ile rzeczy jest się w stanie zrobić samemu, czy zatrudnić pracowników (księgowość, marketing, administracja, mechanik, kierowcy) oraz na jakich zasadach ich zatrudnić.

Koszty prowadzenia jednoosobowej firmy transportowej

Prowadzenie jednoosobowej firmy transportowej wiąże się z mniejszymi kosztami, ale niesie za sobą więcej obowiązków. Dobrze jest więc na początek zaangażować kogoś do pomocy przy prowadzeniu dokumentacji, aby samemu zająć się szukaniem i realizacją zleceń. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy outosurcingowej.

Jednak nawet jednoosobowa firma transportowa wymaga sporego kapitału na start. Na prowadzenie takiej działalności należy przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. To koszt leasingu/zakupu auta, wykupu ubezpieczenia, prowadzenia biura, outsourcingu, marketingu, paliwa, opłat drogowych, opon, serwisu, pozyskania niezbędnych licencji i innych.

Może być więc tak, że bez kredytu się nie obejdzie – szczególnie na zakup pojazdów. Alternatywą jest leasing, jednak oba rozwiązania wiążą się z comiesięcznymi opłatami. W przypadku kredytu przedsiębiorca może przeznaczyć pozyskane pieniądze jedynie na dany cel, czyli auto. W przypadku leasingu przedsiębiorca jest użytkownikiem, a nie właścicielem auta. Warto również pomyśleć o trzecim rozwiązaniu, czyli o wynajmie pojazdów. Szczególnie na początku.

Rejestracja firmy transportowej krok po kroku

Rejestracja firmy transportowej jest nieco bardziej skomplikowana, niż rejestracja zwykłej działalności gospodarczej, ponieważ wymaga spełnienia wymogów formalnych i zdobycia określonych zezwoleń.

  1. Na początku należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG lub KRS. Wniosek CEIDG-1 składa się w dowolnym urzędzie miasta/gminy/dzielnicy, drogą online (ifirma.pl/ceidg/) lub listem poleconym.

  2. Dalej przedsiębiorca powinien uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych. Certyfikat kompetencji otrzymuje się po przejściu szkolenia zakończonego egzaminem w Centrum Szkoleń Kierowców Zawodowych. Koszt to ok. 1000 zł.

  3. Następnie należy postarać się o zezwolenie na świadczenie usług przewozowych na terenie kraju. W tym celu w Starostwie Powiatowym lub w Biurze Do Spraw Transportu Drogowego należy złożyć stosowny wniosek, a także m.in. odpis z CEIDG lub KRS, kopię certyfikatu kompetencji zawodowych, zaświadczenie o niekaralności, wymaganych środkach finansowych (9 tys. euro na pierwszy i 5 tys. euro na każdy następny pojazd) i wykaz pojazdów.

  4. Jeśli przedsiębiorca zamierza prowadzić transport samochodami o dopuszczanej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, musi wówczas postarać się także o licencję na transport drogowy rzeczy. Licencja na transport krajowy kosztuje od 800 do 1000 zł w zależności od długości trwania licencji. W przypadku licencji na transport międzynarodowy licencja kosztuje od 1000 do 5000 zł w zależności od długości trwania licencji.

  5. Firma prowadząca międzynarodowy transport może postarać się o karnet TIR wydawany przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Karnet jest dokumentem celnym i gwarancyjnym, pozwalając na uproszczenie procedur odpraw i przyspieszenie przewozów.

Pomimo formalności do spełnienia i wymaganych wielu pieniędzy na start firma transportowa może być bardzo dobrym, opłacalnym biznesem. To świetny pomysł dla tych, którzy mają doświadczenie w transporcie i chcieliby zacząć wreszcie zarabiać na siebie, a nie na pracodawców. Warto jednak od samego początku pamiętać, że prowadzenie takiego biznesu to zawsze kierowanie firmą, nie zawsze pojazdem.

Podobne wpisy:
Jak założyć firmę szkoleniową?
Jak założyć firmę sprzątającą?
6 powodów, dla których warto prowadzić własny biznesPobierz nasz darmowy e-book o prowadzeniu biznesu:

F jak firma, F jak fajne życie
Przystępny poradnik dla zakładających firmę


Na blogu

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

 • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
 • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)
dowiedz się więcej

 • PAweł

  Właśnie zabieram się za założenie firmy i przyznam że bardzo przydatna informacja. Krok pokroku fajnie opisaliście co mam zrobić żeby nic nie przeoczyć.
  Super że w internecie jest tyle przydatnych informacji o zakładaniu firmy i jej prowadzeniu tylko martwi mnie że poza wiedza trudno jest o inne wsparcie dla takich jak ja. Ostatnio kolega wspomniał mi o jakomś progrmaie aktywizacja ale poza tym niebardzo wiem jak jeszcze mozna dostac wsparcie moze ktoś kto planuje załozyć biznes taki jak ja zechce mnie wesprzec radą

  • Rafal

   Czesc Pawel
   Ja tez zamierzam otworzyc firme transportowa oraz przeprowadzki
   Napisz moze razem zrobimy
   Rafal
   Movingwell@hotmail. com

 • Mój mąż też tak zrobił i teraz widać ile tracił pieniędzy gdy był tylko pracownikiem a szef zgarniał pokaźną sumę. Przeszedł na swoje i nie martwi się o zlecenia bo ma już spore doświadczenie w transporcie