sprzedaż wysyłkowa w polsce czy trzeba mieć kasę fiskalną

Kasa fiskalna, a sprzedaż wysyłkowa na terenie Polski

Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników rozliczających się ryczałtem mają obowiązek rejestrowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Niektóre czynności są zwolnione z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie. Zaliczyć do nich można sprzedaż wysyłkową – pod warunkiem, że zapłata za sprzedaż będzie zrealizowana w sposób umożliwiający zidentyfikowanie klienta, czyli na przykład za pośrednictwem banku lub poczty. Dodatkowo podatnik powinien prowadzić ewidencję, w której będzie gromadzić szczegółowe dowody zapłaty, w tym dane dotyczące nabywcy.

W momencie gdy podatnik otrzyma zapłatę w formie gotówki, wówczas zaczyna go obowiązywać limit – będzie zwolniony z obowiązku rejestracji sprzedaży za pomocą kasy, jeśli jego obroty nie przekroczą limitu 20 tysięcy złotych (w sytuacji gdy działalność została założona w trakcie roku podatkowego należy wyliczyć limit proporcjonalnie). Co ważne, przedsiębiorca musi doliczyć do niego całą wcześniejszą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Powinno się jednak pamiętać, że zwolnienie w przypadku sprzedaży wysyłkowej nie może być zastosowane, jeśli podatnik wykonuje czynności wymienione w paragrafie 4 ustawy o VAT, np. przewóz osób taksówkami, sprzedaż oprogramowania komputerowego i kart pamięci, dostawa wyrobów tytoniowych, alkoholu etc.

Na blogu

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)
dowiedz się więcej