Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Kasy fiskalne online – nowy rodzaj kas fiskalnych w 2018 r.

Przedsiębiorców stosujących kasy fiskalne czekają zmiany. Rząd przyjął projekt noweli ustaw wprowadzających kasy fiskalne online. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2018 roku. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i kto będzie musiał zainstalować nowe kasy fiskalne.

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy Prawo o miarach, kasy fiskalne online to zupełnie nowy rodzaj urządzeń fiskalnych, które umożliwią:

przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących, z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania, do systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Innymi słowy kasy fiskalne online będą na bieżąco przekazywały do CRK informacje o każdej zaewidencjonowanej transakcji, w tym raporty dobowe i paragony.

Jak uzasadnia Ministerstwo Finansów, wprowadzenie nowego rodzaju kas umożliwi skuteczniejszą kontrolę podatkową w zakresie podatku VAT, który notabene jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa. Zgromadzone w ten sposób dane posłużą także do celów analitycznych.

Kasy fiskalne online – kiedy i dla kogo?

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych dotyczy przedsiębiorców, u których obrót z transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych przekroczył w danym roku podatkowym 20 000 zł. Dla przedsiębiorców rozpoczynających sprzedaż w trakcie roku limit wyliczany jest proporcjonalnie.

Istnieje też lista działalności, w których kasa fiskalna musi być stosowana już od pierwszej transakcji.

Obecnie stosowane kasy fiskalne będą stopniowo zastępowane nowymi. Przedsiębiorcy jeszcze do 31 grudnia 2018 r. będą mogli nabywać „stare” kasy z papierowym zapisem kopii, a do 31 grudnia 2022 r. z elektronicznym – i korzystać z nich do czasu, aż urządzenia się wyeksploatują.

Jednak nie wszystkie działalności będą mogły pozostać przy starych kasach. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów:

Ze względu na wiele sygnałów ze strony służb kontrolnych wskazujących obszary podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania, wprowadzony zostanie obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących w następujących branżach: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Zgodnie z zaproponowanym harmonogramem, obowiązek ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas fiskalnych online obejmie:

  1. od 1 stycznia 2019 r.: działalności świadczące usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz sprzedaż paliw (benzyna, olej napędowy, gaz),
  2. od 1 lipca 2019 r.: działalności świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i stacjonarne placówki gastronomiczne,
  3. od 1 stycznia 2020 r.: działalności świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, fitness, a także opiekę medyczną świadczoną przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Koszt wymiany kas fiskalnych ma być refundowany. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od VAT 90% kwoty zakupu nowej kasy – nie więcej jednak niż 700 zł.

Zobacz: Ulga na zakup kasy fiskalnej

Czy wiesz, że możesz łatwo zintegrować swoje konto ifirma z wybranym urządzeniem fiskalnym?
Służy temu nasz program Integrator Fiskalny – sprawdź
!UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ