Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Kiedy fiskus może darować karę?

Firmy dopuszczające się nadużyć są surowo karane. Jednak można tego uniknąć, jeśli wcześniej wyrazi się tak zwany czynny żal.

Miniony rok był rekordowy pod względem ilości kontroli u przedsiębiorców. W tym roku ma być ich jeszcze więcej. Przewiduje się też, że czas ich trwania ma ulec wydłużeniu.

Od tego roku zwiększyły się również kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Stało się tak, ponieważ wysokość kar opiera się na wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które od stycznia br. wzrosło do 1 680 zł brutto). Przedsiębiorcy, którzy dopuszczą się nadużyć (na przykład spóźnią się ze złożeniem deklaracji) będą więc musieli ponieść tego konsekwencje.

Na co w tym roku powinno się szczególnie uważać, prowadząc firmę?

Jak wynika z Wyciągu Zadań Urzędów Kontroli Skarbowej na rok 2014 opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, urzędy skupią się przede wszystkim na zapobieganiu nieprawidłowościom w odprowadzaniu podatku VAT (szczególnie w obrocie wewnątrzwspólnotowym), a także na zapobieganiu wyłudzaniu zwrotu podatku VAT poprzez fikcyjne faktury. Urzędy zechcą również walczyć z nadużyciami w uzyskiwaniu przychodów z działalności gospodarczych prowadzonych z wykorzystaniem Internetu.

Sprawdź najczęstsze przyczyny kontroli w zakresie podatku VAT, o których pisaliśmy na naszym blogu.

Jak uniknąć kary od fiskusa?

Zgodnie z kks (kodeksem karnym skarbowym) podatnik może uniknąć kary, jeśli wcześniej zastosuje instytucję czynnego żalu, czyli dobrowolnie przyzna się do winy. W celu uniknięcia kary należy zatem poinformować Urząd Skarbowy o dopuszczeniu się nadużyć, dokładnie opisując całą sprawę. Podatnik może to zrobić na piśmie lub ustnie do protokołu.

Poza czynnym żalem podatnik musi też uregulować wszelkie zaległości, jeśli je posiada, przelewając całą kwotę wraz z odsetkami na konto Urzędu Skarbowego.

Trzeba jednak działać szybko, póki fiskus nie ma udokumentowanej wiedzy o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Jeśli Urząd Skarbowy zorientuje się o popełnionym przez firmę nadużyciu, bądź też podejmie kroki, które mogą go doprowadzić do odkrycia nieprawidłowości (na przykład czynności sprawdzające, przeszukanie, kontrola), wówczas instytucja czynnego żalu nie ma zastosowania.

Gdy jest już za późno

Gdy fiskus samodzielnie odkryje popełniony przez firmę błąd, wówczas podatnikowi pozostaje jedynie odwołanie się od decyzji, a także sporządzenie właściwych korekt dokumentów rozliczeniowych, które kontrolerzy uznali za błędnie obliczone. Organy skarbowe nie dopuszczają usprawiedliwiania się przez podatnika nieznajomością przepisów czy nieświadomością istnienia obowiązku podatkowego.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ