Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Biuro rachunkowe dla lekarzy

Praktyka lekarska, będąca działalnością regulowaną, może być prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Lekarz, pielęgniarka, dentysta czy fizjoterapeuta może wówczas prowadzić księgowość uproszczoną i rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Gabinet lekarski może być także prowadzony w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.

Księgowość lekarza w jednoosobowej działalności gospodarczej

Lekarz, który zdecyduje się na indywidualną działalność gospodarczą, powinien zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby to zrobić, w dowolnym urzędzie miasta lub gminy należy złożyć wniosek CEIDG-1. Rejestracja działalności jest bezpłatna.

Uwaga! Działalność leczniczą można świadczyć dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej. Prowadzony gabinet lekarski powinien spełniać wymagania sanepidu, a lekarze i lekarze dentyści powinni mieć wykupione ubezpieczenie OC.

Po zarejestrowaniu firmy, w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić siebie do ubezpieczeń w ZUS. Aby to zrobić, należy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA (zgłoszenie do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej) lub ZUS ZZA (składka zdrowotna). Jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, to powinien zgłosić ich do ZUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Oprócz odprowadzania składek do ZUS, przedsiębiorca musi także opłacać podatek dochodowy. Samozatrudniony lekarz może opodatkować swoją działalność podatkiem liniowym, skalą podatkową, ryczałtem lub kartą podatkową.

Podatek liniowy i skala podatkowa wymagają prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów, a ryczałt – Ewidencji ryczałtu (in. Ewidencji przychodów). Najpowszechniejszą formą rozliczania się z urzędem skarbowym jest KPiR.

Oprócz KPiR/Ewidencji ryczałtu przedsiębiorcy muszą też prowadzić różne inne ewidencje, np.:

  • ewidencję przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie),
  • ewidencję wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • ewidencję środków trwałych i wnip (obejmuje zakupy o wartości powyżej 3,5 tys. zł),

a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych, przechowywaniu dokumentacji firmowej i sporządzaniu remanentów (nawet jeśli jest to tylko działalność usługowa).

Uwaga! Świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przez lekarzy i lekarzy dentystów na rzecz osób fizycznych wiąże się także z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Księgowość dla lekarzy

Biuro rachunkowe dla lekarzy

Rejestrując firmę, we wniosku CEIDG-1 należy wskazać wybrany rodzaj prowadzonej księgowości (np. podatkowa księga przychodów i rozchodów), kto będzie prowadził księgowość danej firmy i pod jakim adresem będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa.

Przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy programu księgowego lub wynająć biuro rachunkowe. Niewątpliwą zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest większa oszczędność czasu i mniej obowiązków na głowie.

Biuro rachunkowe ifirma.pl to biuro rachunkowe z ubezpieczeniem OC oraz pełną odpowiedzialnością za prowadzoną dokumentację. Indywidualny księgowy, przydzielony na początku współpracy:

  • pomoże w rejestracji firmy i rozwiązaniu wątpliwości księgowych,
  • poprowadzi firmową dokumentację,
  • dokona wszelkich rozliczeń i prześle deklaracje do urzędów – zawsze na czas,
  • w razie potrzeby będzie reprezentował Cię przed urzędem skarbowym i ZUS.

Wystarczy, że dostarczysz nam swoje dokumenty (pocztą, kurierem lub przez internet), a resztą zajmą się nasze księgowe.

Wybierz biuro rachunkowe ifirma.pl
Dołącz do grona zadowolonych klientów!


Podobne tematy:
Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Księgowość w jednoosobowej działalności
Księgowość elektroniczna dla małych firm

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ