Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Księgowość dla małej firmy

Księgowość małej firmy może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę przy pomocy programu do księgowości lub przez biuro rachunkowe. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie, kto może prowadzić małą księgowość i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą rozliczać się z urzędem.

Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić tzw. pełnej księgowości i ksiąg rachunkowych. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Mała księgowość dla firm

Małą księgowość mogą prowadzić:

  • freelancerzy i samozatrudnieni,
  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • małe firmy z sektora MSP zatrudniające pracowników,
  • działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich,

których przychód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 1 200 000 euro. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość (księgi rachunkowe).

Od 2017 r. limit ma zostać podniesiony do 2 000 000 euro – tak wynika z projektu ustawy o rachunkowości.

W ramach małej księgowości — i w zależności od rodzaju prowadzonej działalności — przedsiębiorcy mogą rozliczać się:

Najpowszechniejszym sposobem prowadzenia księgowości w małych firmach jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Wybierają ją przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody (wpływy od klientów) i koszty (firmowe wydatki). Na podstawie osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, wyliczany jest podatek do zapłaty. Jeśli firma nie osiąga przychodu, to nie płaci podatku.


księgowość małej firmy program
Księgowość w małej firmie

Prowadzenie księgowości małej firmy

Księgowość w małej firmie może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę, na przykład przy pomocy specjalnego programu do prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca może też zatrudnić księgową u siebie w firmie lub skorzystać z usług biura rachunkowego online.

Pomocnym narzędziem w prowadzeniu księgowości może być też dobry program do fakturowania.

Dużą zaletą programów do samodzielnego prowadzenia księgowości jest to, że pozwalają przedsiębiorcom na ograniczenie kosztów. Firma nie musi korzystać z usług biur rachunkowych ani też zatrudniać własnego księgowego i inwestować w utworzenie nowego stanowiska pracy. Takie programy są też bardzo wygodne, a ich obsługa nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie.

Z obsługą programu powinien poradzić sobie każdy przedsiębiorca, nawet jeśli nie miał wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy księgowych na czacie, przez telefon lub maila. Im mniejsza skala działalności, tym mniej czynności księgowych i obowiązków związanych z rozliczeniami.

Przeczytaj więcej: Księgowość internetowa dla małych firm

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ