food truck biznes, pomysł na biznes, 
bar na kółkach,
food truck w polsce,
interes na kółkach,
jak otworzyc firme,
jak otworzyć działalność gospodarczą,
jak otworzyć firmę,
jaki biznes otworzyć,
pomysl na firme,
pomysł na interes,
pomysł na własną działalność,
pomysł na własną firmę,
samochód gastronomiczny,
własna firma pomysł,

Jak otworzyć food truck? Pomysł na biznes

Food trucki to ciekawa alternatywa dla stacjonarnych punktów gastronomicznych. Właściciel nie musi płacić czynszu, w przeciwieństwie do wynajmowanego lokalu, i ma większą swobodę – w każdej chwili może zmienić lokalizację, menu czy godziny pracy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim otworzysz własny food truck.

W mobilnej jadłodajni można serwować niemal wszystko: napoje, burgery, hot-dogi, lody, gofry, frytki, kiełbaski, kukurydzę, pierogi, dania z makaronem, tortille, placki, kurtosze i wiele, wiele innych. Możliwości jest sporo – choć nowych pojazdów przybywa z sezonu na sezon, to rynek wciąż jeszcze nie zdołał się nasycić. Z food trucków korzystają zarówno młodzi single, jak i rodziny z dziećmi oraz, coraz częściej, seniorzy.

Food trucki najlepiej sprawdzają się w dużych miastach. Szczególnie w sezonie letnim, np. w trakcie imprez sezonowych i na plaży, choć nie brakuje przedsiębiorców, którzy z powodzeniem prowadzą taki biznes przez cały rok.

Własny food truck: biznesplan to podstawa

Miesięcznie na food truckach można zarobić od 2 do 7 tys. zł, w zależności od lokalizacji, wielkości biznesu i oferowanego menu. Koszt inwestycji, czyli zakup samochodu, to wydatek od 25 do nawet 50 tys. zł, w zależności od stanu i wyposażenia. Do tego dochodzą jeszcze koszty zaopatrzenia, opłaty postojowe, ZUS, księgowość oraz wypłaty dla ewentualnych pracowników, a także np. koncesja, jeśli w food trucku sprzedawany będzie alkohol.

Jak łatwo obliczyć, inwestycja w food truck nie zwróci się od razu, nawet jeśli właściciel zdecyduje, że samodzielnie będzie gotował i obsługiwał klientów. To wciąż jednak mniejszy koszt niż koszt założenia stacjonarnej restauracji.

Przed podjęciem decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej warto więc opracować rzetelny biznesplan: dokładnie oszacować koszty, sprawdzić konkurencję i dostawców oraz upewnić się, czy znajdą się klienci. Należałoby też poszukać informacji o tym, czy miasto udostępnia miejsca postojowe (jeśli tak, to jakie są opłaty) i czy w okolicy odbywają się jakieś zloty food trucków, festiwale muzyczne, imprezy tematyczne itp.

W miarę możliwości warto też porozmawiać z samymi właścicielami food trucków i podpytać ich, jak taki biznes wygląda od kuchni.

Samochód gastronomiczny i Sanepid

W zależności od budżetu można kupić nową furgonetkę lub używaną, z gotowym wyposażeniem lub bez. Jeśli ma się odpowiednią wiedzę i umiejętności, można też poszukać tańszej furgonetki, nieprzystosowanej do działalności gastronomicznej, a następnie samemu ją przerobić. Można też zlecić to mechanikowi.

W wyposażeniu powinny znaleźć się moduły socjalne takie jak np. zmywaki i umywalki, lodówko-zamrażarka, okap, kuchenka gazowa i zabudowa gastronomiczna z szafkami na ubiór. Przydadzą się również rondle, garnki, patelnie, pojemniki na żywność i odpadki, sztućce i akcesoria, a także, w zależności od serwowanego jedzenia, opiekacz, mikrofala czy frytkownica. Dobrze, jeśli food truck posiada swój własny system zasilania. Warto też pomyśleć o zewnętrznym wyglądzie furgonetki i ewentualnych stoliczkach, leżakach i parasolach dla klientów.

Co najważniejsze, samochód musi być zatwierdzony przez sanepid. Dokładne informacje dotyczące wymogów można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla danego miejsca zamieszkania.

Food truck a miejsce postojowe

Dobra lokalizacja to podstawa sukcesu. Wydawałoby się, że w przypadku food trucków sprawa jest prosta – jeśli biznes się nie kręci, to w każdej chwili można zmienić miejsce i poszukać klientów gdzieś indziej. Warto jednak wiedzieć, że wiele miast nie pozwala na parkowanie food trucków w miejscach publicznych, np. na rynku, w parkach czy w pobliżu imprez masowych.

Właściciele muszą więc wynajmować miejsca postojowe od właścicieli prywatnych terenów lub ograniczać się do specjalnie wydzielonych przez miasto stanowisk handlowych i targowisk przeznaczonych do handlu obwoźnego oraz targów gastronomicznych i stoisk mobilnej gastronomii.

Koszty związane z parkowaniem food trucka są różne – mogą wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od lokalizacji. Miejsca postojowe na dużych imprezach masowych kosztują od 300 zł do nawet kilku tysięcy zł. Czasem organizatorzy pobierają opłatę w postaci procentu od sprzedaży.

Przed założeniem działalności warto więc dwa razy się upewnić, czy w danym mieście znajdą się atrakcyjne miejsca postojowe i dokładnie przekalkulować wiążące się z tym opłaty.

Własny food truck: warto spróbować

Food trucki to ciekawa alternatywa dla stacjonarnych punktów gastronomicznych. Choć prowadzenie takiego biznesu również wymaga sporo energii, zaangażowania i czasu, to próg wejścia jest o wiele niższy.

Jeśli ma się pasję, odpowiednie warunki i zaplecze finansowe oraz zna się tę branżę, to zdecydowanie warto spróbować. Szczególnie teraz, gdy street food cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, a na rynku wciąż jest miejsce dla nowych ciekawych food trucków.

Znacie przykłady jakichś fajnych food trucków? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!


Podobne artykuły:

Na blogu

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)
dowiedz się więcej