Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie

Samodzielne prowadzenie księgowości nie musi być skomplikowane. Nie trzeba do tego certyfikatu księgowego. Wystarczy dobry program księgowy, podstawy księgowości i ogólna wiedza, jak prowadzić firmę.

Samodzielna księgowość może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla freelancerów, a także dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą małe działalności gospodarcze, co miesiąc wykonują podobne operacje i nie zatrudniają wielu pracowników.

Prowadzenie księgowości samemu – wstępne formalności

Podczas zakładania działalności gospodarczej na formularzu rejestracyjnym CEIDG-1 należy wskazać adres, pod którym będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa firmy, a także dane podmiotu prowadzącego tę dokumentację.

Początkujący przedsiębiorca, który chce prowadzić księgowość samodzielnie, może zostawić te pola na formularzu puste lub uzupełnić je danymi swojej firmy. Jeśli dotychczas prowadzeniem księgowości firmy zajmowało się biuro rachunkowe, i to jego dane znajdują się na formularzu, konieczna będzie aktualizacja wpisu do CEIDG. Przedsiębiorca powinien jej dokonać w terminie 7 dni od nastąpienia zmiany. Aktualizacja wpisu jest bezpłatna.

Jak prowadzić księgowość w małej firmie? Obowiązki przedsiębiorcy

Do typowych obowiązków księgowych w małej firmie należy przede wszystkim prowadzenie książki przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów (w zależności od wybranej formy opodatkowania), a także bieżące rozliczenia podatkowe.

Książka przychodów i rozchodów to nieskomplikowana i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której – na podstawie dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur i rachunków – księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Na podstawie prowadzonej KPiR wyliczany jest podatek dochodowy.

Natomiast w ewidencji przychodów (ryczałt ewidencjonowany) – jak sama nazwa wskazuje – księguje się przychody.

samodzielna księgowość
Mała księgowość, samodzielne prowadzenie ksiegowości

Przedsiębiorcy prowadzący małą księgowość są też m.in. zobligowani do prowadzenia:

  • rejestrów VAT (jeśli są zarejestrowani do VAT),

  • ewidencji przebiegu pojazdu (jeśli wykorzystują prywatny samochód w firmie),

  • ewidencji wyposażenia (obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),

  • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),

oraz wypełniania i składania deklaracji podatkowych.

Należy też pamiętać o obowiązku przechowywania firmowych dokumentów. Dokumenty podatkowe należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy.

Program do prowadzenia księgowości

Dużym ułatwieniem w samodzielnym prowadzeniu księgowości jest korzystanie z programu księgowego.

Korzystanie z programu do księgowości to nic trudnego. W ifirma.pl rola przedsiębiorcy sprowadza się do wystawiania i wprowadzania dokumentów księgowych – na ich podstawie prowadzone są księgi i ewidencje, wyliczane są zobowiązania podatkowe i generowane deklaracje, które potem należy wysłać do urzędu. System automatycznie księguje dokumenty, eliminując możliwość popełnienia błędu. Z obsługą księgowości internetowej ifirma.pl poradzi sobie każda osoba, nawet taka, która nie miała nigdy wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy ekspertów księgowych oraz poradników, instrukcji, filmów i FAQ, a także zamówić darmową weryfikację prowadzonej dokumentacji.

Ponieważ program jest na bieżąco aktualizowany, tak, aby był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca nie musi ślęczeć nad kodeksami i nowelizacjami ustaw. Zamiast tego może spokojnie zająć się prowadzeniem biznesu – bez potrzeby płacenia za biuro rachunkowe.


Jak prowadzic firmę? Tylko w ifirma.pl!

Przetestuj naszą księgowość internetową
Dołącz do grona zadowolonych klientów


W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ