Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Narzędzia freelancera. Skąd brać darmowe zdjęcia?

Dobre zdjęcie pomoże sprzedać każdy produkt. Internauci kupują wzrokiem, warto więc kusić ich za pomocą ładnych, atrakcyjnych fotografii. W tym celu można samodzielnie wykonać zdjęcia lub skorzystać z internetowych serwisów ze stockami. Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć banki z bezpłatnymi, profesjonalnymi zdjęciami do użytku komercyjnego. Dziś jednak to nie problem.
Prezentujemy kilka z nich.

Poszukując darmowych zdjęć na stronę internetową polecamy korzystanie z plików na licencji Creative Commons (CC). Wszystkie oferowane przez Creative Commons licencje i narzędzia są darmowe – są to obecnie najpopularniejsze wolne licencje stosowane do licencjonowania treści innych niż oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje licencji CC:

  CC-BY – możemy używać zdjęć, ale pod warunkiem umieszczenia informacji o autorze,
  CC0 – można swobodnie używać zdjęć bez konieczności umieszczenia informacji o autorze.

Istnieje jeszcze domena publiczna. Materiały dostępne w domenie publicznej nie podlegają ochronie prawnoautorskiej – takie zdjęcia mogą być więc wykorzystane bez konieczności pytania o zgodę, nawet w celach komercyjnych.

Dokładniej z Creative Commons zapoznać można się pod tym adresem.

Darmowe zdjęcia do pobrania

Najbardziej znanymi serwisami są Flickrt, Footer i Pixabay. Wszystkie trzy oferują potężną, rozbudowaną bibliotekę ponad miliona darmowych zdjęć do użytku komercyjnego. Jeśli jednak na żadnym z tych serwisów nie znajdziecie tego, czego szukacie, internet ma w zanadrzu kilka alternatyw takich jak:

Ciekawym rozwiązaniem jest też Death to the Stock Photo. Serwis działa na zasadzie newslettera, każdego miesiąca wysyłając użytkownikowi paczkę zdjęć na wolnej licencji, które można wykorzystać w dowolny sposób. Nigdy jednak nie wiadomo, jakie zdjęcia zostaną do nas wysłane.

Innym wygodnym rozwiązaniem są agregatory darmowej grafiki, na przykład TheStocks.im czy AllTheFreeStock.com.

Na sam koniec warto wspomnieć też o Wikimedii, Google Grafika i Yahoo, które co prawda nie są bankami zdjęć, ale można z ich pomocą wyszukać pliki objęte licencją Creative Commons.

Znasz inne źródła darmowych stocków? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Sprawdź też nasze darmowe stocki:
Darmowe grafiki PSD – MacBook, iPad, iPhone

Narzędzia Freelancera

Narzędzia Freelancera to cykl wpisów, w ramach którego przedstawiamy zestaw narzędzi przydatnych dla grafików, programistów, coachów, copywriterów, tłumaczy, doradców, fotografów, software developerów, marketerów i innych freelancerów.
Pokazujemy przydatne aplikacje do obróbki grafiki, programy do organizacji czasu, aplikacje do tworzenia tekstów, strony ze stockami, szablony WordPress, najnowsze fonty i inne. Większość z nich jest dostępna za darmo.

Facebook Google+  

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • baraj

  Konkretna lista Fajnie, że jest aż tykle stron, na których można znalezć darmowe zdjecia dobrej jakości. Znam jeszcze foodiesfeed.com fajnie sie sprawdza np do szablonów na wordpressa albo jako zdjecia na aukcje na allegro.

 • Anna S

  Użycie bezpłatnych zdjęć, szczególnie w komunikacji firmowej, budzi wiele wątpliwości.

  Po pierwsze – w razie potrzeby będzie ciężko udowodnić posiadane prawo do użytkowania (może go już nie być na stronie, z której się pobrało, a i samej strony może nie być), prawa i licencje powinny być na papierze.

  Po drugie – weźmy licencję CC-BY, w jaki sposób dotrzymać swojego zobowiązania – umieszczenia informacji o autorze w przypadku reklamy? firmowej strony www?

  Z kolei wyszukiwanie po licencji w googlu jest wogule strzałem w kolano. Google prezentuje jakieś dane, ale nie bierze żadnej odpowiedzialności za ich wiarygodność, na czym przejedzie sie łatwowierny grafik i jego firma.

  Podsumowując: zdjęcia do użycia komercyjnego warto brać ze zródeł zaufanych: własna umowa z fotografikiem lub banki zdjęć (koszt zdjęcia to kilka-kilkanaście złotych, wystawiana jest licencja zgodnie z polskimi wymogami prawnymi). Inaczej można przepłacić reputacją i odszkodowaniem wielokrotnie większym od ceny zdjęcia na stocku.

  • Maciej

   Kto będzie dochodził praw do zdjęcia, które udostępnił na licencji CC?

  • zuko

   Anna nie do końca masz rację. Są serwisy, które oferują zdjęcia objęte licencją CC0, która w zasadzie jest równoznaczna z przekazaniem treści do domeny publicznej oznacza, że autor zrzeka się wszystkich praw jakich można się zrzec w danym systemie prawnym. W idealnym przypadku, jest to równoznaczne z przekazaniem dzieła do domeny publicznej.

   Takie zdjęcia (i tylko takie) znajdziesz np. w pixabay.com. Warto przejrzeć listę z wyborami redakcji http://pixabay.com/pl/editors_choice/ gdzie znajdziemy zdjęcia często dużo ciekawsze niż na komercyjnych stockach.

   Czy zdjęcia z pixabay będą bardziej opatrzone niż fotki z fotolia? Nie sądzę. A co do umowy z fotografem. OK – to najlepsze rozwiązanie. O ile masz kilka tysięcy na fotografa, modeli, studio, postprodukcję.

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ