Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS – co robić?

Przedsiębiorcy otwierający działalność gospodarczą mają możliwość opłacania mniejszych składek przez pierwsze 24 miesiące jej prowadzenia. Aby móc skorzystać z takiej możliwości trzeba spełnić kilka warunków.
Komu nie przysługuje tak zwany mały ZUS?

Preferencyjne składki nie przysługują przede wszystkim tym, którzy w okresie ostatnich 5 lat przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej posiadali firmę, a także tym osobom, które w ramach własnej działalności będą świadczyć dla byłego pracodawcy taką samą pracę – usługi – jak w okresie zatrudnienia (o ile przed rozpoczęciem działalności były u niego zatrudnione w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym).

Co zrobić, gdy utraci się prawo do małego ZUSu?

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien:

 1. nie później niż po upływie 7 dni od utraty prawa do małego ZUSu wyrejestrować się z preferencyjnych składek ZUS, składając druk ZUS ZWUA,
 2. zarejestrować się do składek poprzez złożenie formularza ZUS ZUA/ZUS ZZA w ciągu 7 dni od chwili, w której zacznie go obowiązywać duży ZUS (ZUS ZUA, jeśli prowadzenie firmy jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy; ZUS ZZA, jeśli przedsiębiorca poza prowadzeniem własnej działalności jest zatrudniony na etat w innej firmie i otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalna krajowa),
 3. do 10. dnia następnego miesiąca złożyć deklarację ZUS DRA za pierwszy miesiąc opłacania pełnej składki ZUS lub do 15. dnia każdego następnego miesiąca w przypadku przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników.

Warto pilnować terminów, ponieważ dalsze opłacanie mniejszych składek może spowodować, że ZUS nałoży na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 100 proc. zaległych składek.

Zawieszenie działalności, a utrata prawa do małego ZUSu

W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej dwudziestoczteromiesięczny okres w którym przysługuje prawo do mniejszych składek ZUS nie przedłuża się. Jeśli więc na przykład w dziesiątym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zawiesi ją na dwa miesiące, wówczas po wznowieniu działalności prawo do małego ZUSu będzie mu przysługiwać jeszcze tylko przez dwanaście miesięcy.

Jeśli przedsiębiorca utraci prawo do preferencyjnych składek ZUS w trakcie zawieszenia działalności, to powinien wyrejestrować się i zarejestrować do ZUS dopiero wtedy, gdy wznowi działalność.

W 2014 roku ZUS preferencyjny wynosi łącznie 431,18 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 418,86 zł), natomiast duży ZUS 1042,46 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 987,39 zł).

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Tomek

  Myślałem, że może maci jakiś sposób, żeby ich nie utracić :/

 • lolaf

  A czy to jest normalne ze jak sie idzie na zwolnienie lekarskie podczas płacenia malego zusu to sie dostaję mniejszą płace niz by się placilo normalna stawkę ubezpieczenia.

  • Według przepisów ZUS:
   „Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.„

   Innymi słowy w przypadku małego ZUSu miesięczny przychód od którego opłacane są składki wynosi 504,00 zł brutto w 2014 r., a zatem jeśli taka osoba zachoruje, to ZUS naliczy i wypłaci zasiłek chorobowy od takiej właśnie podstawy.

 • pkpk

  Daczego nie można tego obsłużyć przez ifirma.pl???

  • Opcje są dostępne w serwisie. Pytania z zakresu funkcjonalności konta proszę zadać łącząc się z konsultantami BOK poprzez czat, mail czy telefon.

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ