Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Wyliczanie wynagrodzenia za nadgodziny

Zgodnie z art. 151 §1 Kodeksu Pracy: Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

 1. konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 2. szczególnych potrzeb pracodawcy.

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje również dodatek. Reguluje to Art. 1511 §1 KP.
i tak:

 1. 100 % wynagrodzenia – za prace w godzinach nadliczbowych przypadających:
 2. a) w nocy,

  b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

  c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za prace w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

 3. 50 % wynagrodzenia – za prace w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi tylko wtedy, kiedy pracodawca jako rekompensatę za tę pracę nie odda pracownikowi czasu wolnego i wtedy, kiedy pracownik nie złoży wniosku o wolne w zamian za nadgodziny.

Pracownik, który chce dostać dzień wolny za nadgodziny, powinien złożyć wniosek u swojego pracodawcy. Jeżeli złoży taki wniosek o wolne, to przysługuje mu 1 godzina czasu wolnego za 1 godzinę pracy nadliczbowej.

Natomiast, jeżeli taka inicjatywa wyjdzie od pracodawcy to wtedy pracownik otrzymuje 1,5 godziny wolnego za 1 godzinę pracy nadliczbowej.

Jak liczymy dodatek za nadgodziny?

Kodeks Pracy określa, że podstawą obliczenia dodatku za nadgodziny jest wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Przykład:

Pracownik pracuje na najniższą krajową – obecnie jest to 1680,00 zł brutto. Dzielimy ją przez ilość godzin do przepracowania w danym miesiącu i otrzymujemy 100 % dodatek za nadgodziny a 50% dodatek będzie połową tej kwoty.

W marcu 2014 r.- było do przepracowania 168 godzin; 1680,00 : 168 godz = 10,00 zł – jest to 100% dodatek za 1 nadgodzinę; połowa tej kwoty 5,00 zł -jest to dodatek 50 % za 1 nadgodzinę. Teraz dodatek za jedną nadgodzinę musimy pomnożyć tylko przez ilość przepracowanych nadgodzin ( np. mamy 6 nadgodzin płatnych 100 proc. za pracę w nocy – czyli 10,00 zł * 6 nadgodzin = 60,00 zł ).

Policzoną kwotę dodatku za nadgodziny wprowadzamy w serwisie podczas wystawiania rachunku dla pracownika za dany miesiąc w polu „Nadgodziny”.
Zakładka „pracownicy” ➡ ”umowy” ➡ ”wystaw nowy” ➡ „nadgodziny”.


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • tomek

  witam,
  czy wyliczając nadgodziny operujemy kwotami netto czy brutto?

  • Wyliczając nadgodziny operujemy kwotami brutto.

 • gg

  brutto

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ