Wpisy oznaczone jako: prawa pracownika

wolna niedziela

Prawo pracownika do wolnej niedzieli według przepisów prawa pracy

Co do zasady, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do pracowników weekendowych. Co więcej, zdarza się, że praca w niedziele stanowi stałą praktykę, która jest dopuszczalna w niektórych rodzajach działalności (zakładach pracy).
Czytaj dalej
premia uznaniowa

Premia uznaniowa, premia regulaminowa

Przed omówieniem zagadnienia premii uznaniowej i premii regulaminowej należałoby przybliżyć pojęcie „wynagrodzenia”. Jak wiadomo Kodeks pracy wprost nie podaje tej definicji. Ale według stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wynagrodzenie, to świadczenie pracy jakie pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi okresowo w zamian za wykonaną przez niego pracę. Oczywiście odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości pracy. Można się tutaj powołać na artykuły Kodeksu pracy.
Czytaj dalej
Podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy?

Podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy

Pracodawca może wysłać pracownika do wykonania pracy w innym miejscu niż jest to zapisane w umowie o pracę. W takim przypadku może to się odbyć na podstawie polecenia wyjazdu służbowego – podróży lub na podstawie oddelegowania do pracy. Oba sposoby wysłania pracownika do pracy w inne miejsce różnią się od siebie pewnymi cechami i przywilejami z tego tytułu.
Czytaj dalej
zmiany w obowiązkach pracodawcy przy podpisywaniu umowy

Zmiany w obowiązkach pracodawcy od 1 września 2016 r.

Po nowelizacji przepisów od 1 września 2016 r. każdy pracownik przed podjęciem pracy będzie musiał mieć umowę o pracę zawartą na piśmie albo potwierdzone w formie pisemnej warunki umowy, jeżeli nie została ona zawarta na piśmie. Oznacza to, że jak zatrudnimy pracownika od 1 września 2016 r. to umowę należy z nim zawrzeć najpóźniej tego samego dnia przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków służbowych.
Czytaj dalej
aneks do umowy

Aneks do umowy – co można nim zmienić?

Aneks do umowy, to zmiana warunków umowy na podstawie porozumienia pomiędzy stronami, które taką umowę zawarły. Dokument wymaga obustronnej akceptacji. Pracodawca występuje z propozycją zmiany warunków umowy, a pracownik w określonym czasie przyjmuje i zgadza się z proponowanymi zmianami. Przy pomocy aneksu można wprowadzić zmiany nawet dla pracownika, który podlega szczególnej ochronie np. kobiecie, która jest w ciąży.
Czytaj dalej
rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Często pracodawcy zadają sobie pytanie:”Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która jest w ciąży?”. Taki pracownik jest w sposób szczególny chroniony przez przepisy, ale wszystko jest uzależnione od konkretnej sytuacji pracownika. Przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie, która jest w ciąży – dowiedz się w jakich przypadkach.
Czytaj dalej

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce