Split payment a konieczność posiadania konta firmowego

Czy można posiadać tylko konto prywatne w celu dokonania płatności split payment? Czy też przedsiębiorca został zobligowany założyć konto firmowe? Przepisy prawa wymagają posiadania konta bankowego przez przedsiębiorców. Konto bankowe jest potrzebne w przypadku rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem skarbowym. Rachunek płatniczy również jest konieczny w przypadku transakcji zawartych pomiędzy przedsiębiorcami na kwoty powyżej 15 000 zł.

Czy na fakturze podaje się numer konta dla celów VAT?

Od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą stosować system podzielnej płatności (split payment). W związku z tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe (SKOK) do każdego rachunku rozliczeniowego podatników prowadzących działalność gospodarczą prowadzą rachunek VAT. Nie ma tu znaczenia czy dany przedsiębiorca jest vatowcem czy nievatowcem. Rachunki VAT nie są tworzone dla kont prywatnych, nawet jeśli są wykorzystywane w działalności.

Split payment: czy nowy rachunek do VAT trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Split payment, czyli nowy mechanizm rozliczania VAT w tzw. podzielonej płatności, wiąże się z otwarciem przez banki nowych rachunków bankowych, przeznaczonych wyłącznie pod rozliczenia tego podatku. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy rachunek bankowy do celów VAT należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Split payment – zalety i wady – cz. 2

Split payment, jak każde nowe rozwiązanie, z jednej strony jest chwalony, z drugiej – krytykowany. Poza zaletami tego sposobu rozliczania podatku od towarów i usług, opisanymi w poprzedniej części, eksperci dostrzegają w nim także sporo wad. Jakie słabe strony ma split payment w VAT?

Split payment – zalety i wady – cz. 1

Split payment to w ostatnim czasie dość głośny temat. Nic dziwnego – dla polskich podatników nowy system rozliczania podatku od towarów i usług będzie niemałą rewolucją. Jakie wady i zalety – istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy – dostrzegają w tym rozwiązaniu eksperci?

SPLIT PAYMENT a obowiązek posiadania rachunku bankowego

Zgodnie z najnowszym projektem zmian w ustawie o VAT od 1 lipca 2018 roku dla każdego podatnika VAT posiadającego konto w banku, instytucja finansowa otworzy dodatkowy rachunek – prowadzony wyłącznie do celów rozliczeń podatku od towarów i usług. Czy to oznacza, że każdy przedsiębiorca powinien założyć konto w banku lub SKOK-u?

STIR: nowe narzędzie walki z wyłudzeniami VAT

Od 13 stycznia 2018r. organy podatkowe nabyły nowe możliwości prześwietlania rachunków bankowych polskich przedsiębiorców i blokowania ich kont. Zmiany wprowadziła tzw. ustawa o STIR.

Solidarna odpowiedzialność w VAT – czekają nas zmiany w 2018 roku?

godnie z założeniami projektu ustawy zmieniającej m.in. ustawę o VAT (z dnia 20 września 2017 roku – nr projektu UA34), ma powstać nowy rejestr czynnych podatników. W ślad za tym, w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług mają pojawić się nowe regulacje dotyczące solidarnej odpowiedzialności w VAT. Co ma się zmienić? Kiedy można spodziewać się omawianej nowelizacji?

Podzielona płatność

Podpisana już przez Prezydenta ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany związane z funkcjonowaniem tzn. mechanizmu podzielonej płatności. Zgodnie z dodanym art. 108a ust. 1 ustawy o VAT „Podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności.”. Stosowanie tego mechanizmu nie będzie więc obowiązkowe, ale w pewnych sytuacjach stanie się koniecznością.

Split payment – przyśpieszony termin zwrotu VAT

Procedura podzielonej płatności (split payment) wzbudza szerokie zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Specjalne konto dla podatku VAT, na którym środki będą niejako „zamrożone” i wykorzystywane tylko do opłacania podatku, może niepokoić. Dlatego też Ministerstwo Finansów wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i zachęca ich do stosowania podzielonej płatności m.in. przez przyśpieszenie zwrotu VAT.
Strona 1 z 212

Kontakt

pon.-pt.: 9:00 - 20:00

e-mail: bok@ifirma.pl

BOK ifirma.pl: 801 006 008

BOK ifirma.pl: 71 769 55 15

BR ifirma.pl: 71 769 55 81

profil FB: facebook

profil G+: google+


Nie odnalazłaś/eś informacji?

Nasze certyfikaty

certyfikat GPW ifirma - partner NASK ifirma - partner GOOGLE

Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony naszym partnerom reklamowym. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close