Na zakończenie

Przed założeniem działalności warto zadać sobie trzy podstawowe pytania. Po co zakładam firmę? Jaki mam na nią pomysł? Czy dam sobie radę z jej prowadzeniem? Hania napisała tę książkę po to, aby pomóc w odpowiedzi na to ostatnie. Po jej lekturze już wiesz, że na samym początku przygody z prowadzeniem firmy mogą zacząć się schody. […]

Przed założeniem działalności warto zadać sobie trzy podstawowe pytania. Po co zakładam firmę? Jaki mam na nią pomysł? Czy dam sobie radę z jej prowadzeniem? Hania napisała tę książkę po to, aby pomóc w odpowiedzi na to ostatnie.

Po jej lekturze już wiesz, że na samym początku przygody z prowadzeniem firmy mogą zacząć się schody. Sam proces rejestracji w CEIDG może przyprawić o zawrót głowy osoby, które z działalnością gospodarczą nie miały nigdy nic wspólnego. Mówi się, że to sprawa prosta dzięki rządowemu „jednemu okienku”. Otóż nie, nie zakłada się firmy przy jednym okienku, choć przyznać trzeba, że sam proces rejestracji uległ zmianie na lepsze, w porównaniu z tym z czasów EDG. Nieprawdą jest również to, że da się założyć firmę bez wychodzenia z domu i w jeden dzień – nie da się. Jedyne co można zrobić, to wypełnić elektroniczny wniosek CEIDG-1. Nawet, jeśli zrobisz to przez rządowy system ePUAP i wyślesz przez internet, i tak czeka Cię wizyta w urzędach i złożenie kilku podpisów (np. w celu rejestracji jako płatnik VAT – no chyba, że posiadasz podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu).

Później jest jeszcze więcej spraw, nad którymi trzeba zapanować. Oprócz oczywistych obowiązków, takich jak opłaty składek ZUS i podatku, przychodzi nam zmierzyć się z pojęciami takimi jak np.: marża, koszty uboczne zakupu, spis z natury, i zastosować je w codziennym działaniu. Bez ich znajomości prowadzenie poważnej firmy wydaje się niemożliwe. Oczywiście są wyjątki, jeśli jesteś freelancerem – dajmy na to grafikiem – pracujesz na zlecenie jednej firmy i wystawiasz w miesiącu tylko jedną fakturę, wówczas możesz ograniczyć się do podstawowego minimum wiedzy o prowadzeniu działalności. Jednak im więcej zleceń, im bardziej rozbudowana firma, tym więcej musisz wiedzieć o jej działaniu.

We wstępie pisaliśmy, że ta książka nie jest kompendium wiedzy o prowadzeniu firmy. Takie kompendium nie istnieje, ponieważ prowadzenie firmy to proces. Świadczą o tym wciąż zmieniające się warunki rynkowe, przepisy prawne czy chociażby zwykły popyt na to, co sprzedajesz.

Niemniej, książka Hani stanowi zbiór podstawowych informacji i bezcennych rad, które każdy początkujący przedsiębiorca powinien przyswoić. Mamy nadzieję, że spełniła swoją rolę i przypadła do Twojego gustu.

Raz jeszcze – dzięki Haniu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.