Chat with us, powered by LiveChat

Księgowość lekarza w jednoosobowej działalności gospodarczej

Praktyka lekarska, będąca działalnością regulowaną, może być prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Lekarz, pielęgniarka, dentysta czy fizjoterapeuta może wówczas prowadzić księgowość uproszczoną i rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Praktyka lekarska, będąca działalnością regulowaną, może być prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Lekarz, pielęgniarka, dentysta czy fizjoterapeuta może wówczas prowadzić księgowość uproszczoną i rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów (KPiR).Gabinet lekarski może być także prowadzony w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.

Księgowość dla lekarzy

Lekarz, który zdecyduje się na indywidualną działalność gospodarczą, powinien zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby to zrobić, w dowolnym urzędzie miasta lub gminy należy złożyć wniosek CEIDG-1. Rejestracja działalności jest bezpłatna.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Księgowość lekarza w jednoosobowej działalności gospodarczej

Po zarejestrowaniu firmy, w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić siebie do ubezpieczeń w ZUS. Aby to zrobić, należy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA (zgłoszenie do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej) lub ZUS ZZA (składka zdrowotna). Jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, to powinien zgłosić ich do ZUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Oprócz odprowadzania składek do ZUS, przedsiębiorca musi także opłacać podatek dochodowy. Samozatrudniony lekarz może opodatkować swoją działalność podatkiem liniowym, skalą podatkową, ryczałtem lub kartą podatkową.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Księgowość lekarza w jednoosobowej działalności gospodarczej

Podatek liniowy i skala podatkowa wymagają prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów, a ryczałt – Ewidencji ryczałtu (in. Ewidencji przychodów). Najpowszechniejszą formą rozliczania się z urzędem skarbowym jest KPiR.

Oprócz KPiR/Ewidencji ryczałtu przedsiębiorcy muszą też prowadzić różne inne ewidencje, np.:

  • przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie),
  • wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • środków trwałych i wnip (obejmuje zakupy o wartości powyżej 3,5 tys. zł),

a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych, przechowywaniu dokumentacji firmowej i sporządzaniu remanentów (nawet jeśli jest to tylko działalność usługowa).

Zobacz jak działa księgowość internetowa!

Sprawdzona rzetelna księgowość – Ifirma.pl
Zapomnij o tradycyjnej księgowości. Przenieś ją do ifirma.pl i zyskaj czas na prowadzenie swojego biznesu.

Biuro rachunkowe dla lekarzy

Rejestrując firmę, we wniosku CEIDG-1 należy wskazać wybrany rodzaj prowadzonej księgowości (np. podatkowa księga przychodów i rozchodów), kto będzie prowadził księgowość danej firmy i pod jakim adresem będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa.

Przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy programu księgowego lub wynająć biuro rachunkowe. Niewątpliwą zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest większa oszczędność czasu i mniej obowiązków na głowie.

Program do faktur – Darmowe konto Księgowość lekarza w jednoosobowej działalności gospodarczej

Biuro rachunkowe ifirma.pl to licencjonowane biuro rachunkowe z certyfikatem, ubezpieczeniem oraz pełną odpowiedzialnością za prowadzoną dokumentację. Indywidualny księgowy, przydzielony na początku współpracy:

  • pomoże w rejestracji firmy i rozwiązaniu wątpliwości księgowych,
  • poprowadzi firmową dokumentację,
  • dokona wszelkich rozliczeń i prześle deklaracje do urzędów – zawsze na czas,
  • w razie potrzeby będzie reprezentował Cię przed urzędem skarbowym i ZUS.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.