Biuro rachunkowe dla lekarzy

Praktyka lekarska, będąca działalnością regulowaną, może być prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Lekarz, pielęgniarka, dentysta czy fizjoterapeuta może wówczas prowadzić księgowość uproszczoną i rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów (KPiR).Gabinet lekarski może być także prowadzony w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.

Księgowość lekarza w jednoosobowej działalności gospodarczej

Lekarz, który zdecyduje się na indywidualną działalność gospodarczą, powinien zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby to zrobić, w dowolnym urzędzie miasta lub gminy należy złożyć wniosek CEIDG-1. Rejestracja działalności jest bezpłatna. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6 Po zarejestrowaniu firmy, w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić siebie do ubezpieczeń w ZUS. Aby to zrobić, należy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA (zgłoszenie do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej) lub ZUS ZZA (składka zdrowotna). Jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, to powinien zgłosić ich do ZUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Oprócz odprowadzania składek do ZUS, przedsiębiorca musi także opłacać podatek dochodowy. Samozatrudniony lekarz może opodatkować swoją działalność podatkiem liniowym, skalą podatkową, ryczałtem lub kartą podatkową. Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6 Podatek liniowy i skala podatkowa wymagają prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów, a ryczałt – Ewidencji ryczałtu (in. Ewidencji przychodów). Najpowszechniejszą formą rozliczania się z urzędem skarbowym jest KPiR. Oprócz KPiR/Ewidencji ryczałtu przedsiębiorcy muszą też prowadzić różne inne ewidencje, np.:
  • przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie),
  • wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • środków trwałych i wnip (obejmuje zakupy o wartości powyżej 3,5 tys. zł),
a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych, przechowywaniu dokumentacji firmowej i sporządzaniu remanentów (nawet jeśli jest to tylko działalność usługowa).

Biuro rachunkowe dla lekarzy

Rejestrując firmę, we wniosku CEIDG-1 należy wskazać wybrany rodzaj prowadzonej księgowości (np. podatkowa księga przychodów i rozchodów), kto będzie prowadził księgowość danej firmy i pod jakim adresem będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa. Przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy programu księgowego lub wynająć biuro rachunkowe. Niewątpliwą zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest większa oszczędność czasu i mniej obowiązków na głowie. Program do faktur – Darmowe konto arrow6 Biuro rachunkowe ifirma.pl to licencjonowane biuro rachunkowe z certyfikatem, ubezpieczeniem oraz pełną odpowiedzialnością za prowadzoną dokumentację. Indywidualny księgowy, przydzielony na początku współpracy:
  • pomoże w rejestracji firmy i rozwiązaniu wątpliwości księgowych,
  • poprowadzi firmową dokumentację,
  • dokona wszelkich rozliczeń i prześle deklaracje do urzędów – zawsze na czas,
  • w razie potrzeby będzie reprezentował Cię przed urzędem skarbowym i ZUS.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI