Księgowość jednoosobowej działalności

Wielu freelancerów i samozatrudnionych zastanawia się, czy prowadzić księgowość samemu czy zlecić ją do biura rachunkowego. Jaka księgowość będzie lepsza i jaki jest koszt obsługi księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej? O jakich obowiązkach trzeba pamiętać? Sprawdź.

 

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj prowadzą tzw. małą księgowość (jest to uproszczona forma księgowości), rozliczając się z urzędami na podstawie KPiR lub ryczałtu.

KPiR, czyli Książka Przychodów i Rozchodów, to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której na podstawie dowodów księgowych (a więc przede wszystkim faktur i rachunków) księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Natomiast w Ewidencji przychodów księguje się, jak sama nazwa wskazuje, same przychody.

Oprócz tego muszą też prowadzić różne inne ewidencje, m.in.: ewidencję VAT (w przypadku rejestracji do VAT), ewidencję przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie), wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł), środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych), a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej.

Warto wiedzieć, że do obowiązków freelancerów należy też sporządzanie remanentów, nawet jeśli prowadzą tylko działalność usługową.

Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej z reguły nie jest skomplikowana. Im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków i wątpliwości związanych z rozliczeniami.

 

Koszt księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona przez biuro rachunkowe lub samodzielnie przez przedsiębiorcę, przy pomocy programu do księgowości.

Ile trzeba za to zapłacić? W przypadku ifirma.pl program do samodzielnego prowadzenia księgowości kosztuje 45 zł miesiecznie (lub 37,50 zł/mies. w przypadku płatności z góry za 6 miesięcy). Natomiast wynajęcie biura rachunkowego dla freelancera kosztuje od 89 zł miesięcznie, w zależności od ilości księgowanych dokumentów kosztowych.

To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela:

 

 

Biuro rachunkowe Samodzielne prowadzenie księgowości
większa oszczędność czasu większa oszczędność pieniędzy
nie trzeba znać się na księgowości – wszystkimi rozliczeniami zajmuje się księgowy nie trzeba znać się na księgowości – system księguje automatycznie
przydzielany osobisty księgowy nielimitowana pomoc księgowa BOK (telefon, czat, e-mail)
raczej dla firm, które mają szeroki katalog odbiorców i świadczonych usług raczej dla firm, ktore mają mniejszy, stały katalog odbiorców i usług
biuro bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją i reprezentuje klienta przed Urzędem skarbowym i ZUS możliwość zamówienia weryfikacji prowadzonej KPiR – za darmo, dwa razy w roku podatkowym
rozliczenia podatkowe zawsze na czas, nie trzeba martwić się o terminy związane z prowadzeniem firmy dostępne w programie kalendarz i agenda pomagają zapanować nad wszystkimi terminami
możliwość przechowywania dokumentacji w biurze rachunkowym (w przypadku kontroli US kontrolerzy idą do biura rachunkowego) dokumenty księgowe są przechowywane u przedsiębiorcy
cena uzależniona od ilości dokumentów kosztowych stała cena, niezależnie od liczby dokumentów kosztowych

 

Warto pamiętać, że wydatki na księgowość można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Biuro rachunkowe

internetowo, wygodnie

Pełna odpowiedzialność
za prowadzoną dokumentację

Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta)

JUŻ OD
99
zł/mc
ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.