Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

Wielu freelancerów i samozatrudnionych zastanawia się, czy prowadzić księgowość samemu czy zlecić ją do biura rachunkowego. Jaka księgowość będzie lepsza i jaki jest koszt obsługi księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej? O jakich obowiązkach trzeba pamiętać? Sprawdź.

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj prowadzą tzw. małą księgowość (jest to uproszczona forma księgowości), rozliczając się z urzędami na podstawie KPiR lub ryczałtu.

KPiR, czyli Książka Przychodów i Rozchodów, to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której na podstawie dowodów księgowych (a więc przede wszystkim faktur i rachunków) księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Natomiast w Ewidencji przychodów księguje się, jak sama nazwa wskazuje, same przychody.

Oprócz tego muszą też prowadzić różne inne ewidencje, m.in.: ewidencję VAT (w przypadku rejestracji do VAT), ewidencję przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie), wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł), środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych), a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej.

Warto wiedzieć, że do obowiązków freelancerów należy też sporządzanie remanentów, nawet jeśli prowadzą tylko działalność usługową. Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej z reguły nie jest skomplikowana. Im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków i wątpliwości związanych z rozliczeniami.

Koszt księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona przez biuro rachunkowe lub samodzielnie przez przedsiębiorcę, przy pomocy programu do księgowości.

Ile trzeba za to zapłacić? W przypadku ifirma.pl program do samodzielnego prowadzenia księgowości kosztuje 45 zł miesiecznie (lub 37,50 zł/mies. w przypadku płatności z góry za 6 miesięcy). Natomiast wynajęcie biura rachunkowego dla freelancera kosztuje od 99 zł miesięcznie, w zależności od ilości księgowanych dokumentów kosztowych.

To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela:

Biuro rachunkowe Samodzielne prowadzenie księgowości
większa oszczędność czasu większa oszczędność pieniędzy
nie trzeba znać się na księgowości – wszystkimi rozliczeniami zajmuje się księgowy nie trzeba znać się na księgowości – system księguje automatycznie
przydzielany osobisty księgowy nielimitowana pomoc księgowa BOK (telefon, czat, e-mail)
raczej dla firm, które mają szeroki katalog odbiorców i świadczonych usług raczej dla firm, ktore mają mniejszy, stały katalog odbiorców i usług
biuro bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją i reprezentuje klienta przed Urzędem skarbowym i ZUS możliwość zamówienia weryfikacji prowadzonej KPiR – za darmo, dwa razy w roku podatkowym
rozliczenia podatkowe zawsze na czas, nie trzeba martwić się o terminy związane z prowadzeniem firmy dostępne w programie kalendarz i agenda pomagają zapanować nad wszystkimi terminami
możliwość przechowywania dokumentacji w biurze rachunkowym (w przypadku kontroli US kontrolerzy idą do biura rachunkowego) dokumenty księgowe są przechowywane u przedsiębiorcy
cena uzależniona od ilości dokumentów kosztowych stała cena, niezależnie od liczby dokumentów kosztowych

Warto pamiętać, że wydatki na księgowość można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań