Aktualności

Wykonywanie działalności za granicą a ubezpieczenie w ZUS

Zasada miejsca wykonywania działalności

Przedsiębiorca podlega pod ubezpieczenia tego państwa, w którym faktycznie prowadzi działalność. Nie ma znaczenia, w którym państwie mieszka, ani w którym działalność została zarejestrowana.

Przykład 1.

Pan Marek zarejestrował firmę w Czechach, natomiast prowadzi ją w Polsce, dlatego podlega pod polski ZUS i tu musi opłacać składki wg polskich przepisów.

Przeniesienie działalności do innego państwa – wyjątek

Jeśli przedsiębiorca od pewnego czasu prowadzi działalność w Polsce i przeniesie ją na okres nie dłuższy niż 24 miesiące do innego państwa, wtedy wciąż może być ubezpieczony w Polsce. Z tego rozwiązania można skorzystać, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • działalność jest prowadzona w Polsce przez co najmniej 2 miesiące przed przeniesieniem jej za granicę,
  • prowadzenie działalności jest udokumentowana fakturami, rachunkami, umowami,
  • w Polsce jest utrzymywana infrastruktura pozwalająca na podjęcie działalności po powrocie,
  • przenoszona działalność powinna mieć podobny charakter do tej wykonywanej w Polsce.
Jeżeli spełnione są powyższe warunki, w celu podlegania pod polskie ubezpieczenie, należy złożyć w rodzimym ZUS, wniosek o wydanie zaświadczenia A1, które potwierdza podleganie polskim ubezpieczeniom.

Jeśli powyższe warunki nie są spełnione, w celu podlegania pod zagraniczne ubezpieczenie, czyli tam, gdzie jest prowadzona działalność, należy zgłosić się do tamtejszego podmiotu z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz wyrejestrować z polskich ubezpieczeń.

Przykład 2.

Pani Iwona prowadzi w Polsce zakład fryzjerski od 1 stycznia 2021 roku. W maju tego samego roku chce przenieść działalność do Niemiec na 2 lata, o profilu medycyny estetycznej. Pani Iwona powinna zarejestrować się do czeskich ubezpieczeń i wyrejestrować z polskich, ponieważ działalność za granicą nie ma podobnego charakteru do tej wykonywanej w Polsce.

Działalność za granicą dłuższa niż 24 miesiące

Jeśli działalność przeniesiona do innego państwa przekroczyła 24 miesiące, mija termin ważności wydanego zaświadczenia A1, co skutkuje obowiązkiem opłacania składek w kraju, do którego została przeniesiona działalność.

Istnieje jednak możliwość, aby przedsiębiorca dalej podlegał pod polskie ustawodawstwo. W tym celu należy skontaktować się z kieleckim oddziałem ZUS, który – w imieniu przedsiębiorcy – powinien wystąpić z wnioskiem o zawarcie porozumienia wyjątkowego do instytucji zagranicznego państwa. Jeśli podmiot zagraniczny wyrazi zgodę, do zakończenia prowadzenia działalności za granicą można w dalszym ciągu opłacać składki na ubezpieczenia w Polsce.

Porozumienie wyjątkowe może również zostać zawarte, gdy z góry wiadomo, że okres przeniesienia działalności za granicę będzie trwał dłużej niż 24 miesiące. W takiej sytuacji należy od razu wystąpić do Oddziału ZUS w Kielcach o zawarcie porozumienia wyjątkowego.

Warto tutaj mieć na uwadze, że to nie polski ZUS, ale zagraniczny wydaje zgodę lub jej odmawia i to od jego oceny stanu faktycznego zależy rozpatrzenie sprawy.

Kilka miejsc wykonywania działalności

Osoby, które prowadzą aktywną działalność na terenie kilku państw unijnych również podlegają pod ubezpieczenie tylko jednego państwa – tego, w którym przedsiębiorca ma miejsce zamieszkania, jeśli w tym kraju wykonuje znaczną część działalności.

Znaczną część działalności ustala się w oparciu o kryteria, jak np.:

  • obrót,
  • czas pracy,
  • liczba świadczonych usług,
  • dochód.

Jeśli co najmniej 25% z powyższych kryteriów dotyczy miejsca zamieszkania, w tym państwie podlega się ubezpieczeniom.

Przykład 3.

Pan Patryk prowadzi działalność w Polsce oraz w Czechach, a mieszka w Polsce. W Polsce na działalność poświęca 20 dni w miesiącu, w Czechach – 10. Pan Patryk podlega pod polskie ubezpieczenie, ponieważ w tym kraju wykonuje znaczną część działalności.

Osoby, które prowadzą działalność na terenie kilku państw, natomiast w miejscu zamieszkania nie wykonują znacznej działalności są objęte zabezpieczeniem społecznym w tym państwie, w którym znajduje się tzw. centrum zainteresowania dla tej działalności.

Centrum zainteresowania określa się, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty prowadzonej działalności, a zwłaszcza:

  • stałe miejsce prowadzenia działalności,
  • jej zwyczajowy charakter,
  • okres trwania działalności,
  • liczbę świadczonych usług,
  • zamiar, który wynika ze wszystkich uwzględnionych okoliczności.

Przykład 4.

Pani Joanna, mieszkająca w Polsce wykonuje tu działalność przez 10 dni w miesiącu, a w Czechach przez 20. Mimo że w Polsce pani Joanna nie wykonuje znacznej części działalności, to jeśli tu jest centrum zainteresowania dla tej działalności – podlega pod polskie ustawodawstwo ubezpieczeniowe.

Działalność w jednym państwie oraz stosunek pracy w drugim

Przedsiębiorca, prowadzący działalność w jednym państwie oraz wykonujący pracę najemną w drugim podlega pod ubezpieczenia społeczne w państwie, w którym pracuje. Należy jednak upewnić się, czy zagraniczne przepisy nie nakładają na pracowników obowiązku opłacania w tym kraju składek za działalność prowadzoną w innym.

Ponadto, należy skontaktować się z polskim ZUS, który ustali szczegóły podlegania pod krajowe i zagraniczne ubezpieczenie.

Aby potwierdzić odprowadzanie składek we właściwym państwie, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia A1 w instytucji ubezpieczeniowej w kraju, w którym jest wykonywana praca.

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

3 dni temu