Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

 • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US-u, ZUS-u i VAT-u.
 • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.
1

Umów się na spotkanie

Wybierz dogodny termin darmowego spotkania online z naszym ekspertem. Bez opłat, umów i zobowiązań!

2

Weź udział w wideoczacie

Spotkanie z konsultantem, podczas którego wypełnicie wnioski CEIDG oraz dokumenty zgłoszeniowe do US-u, ZUS-u i VAT-u, potrwa 45 minut.

3

Prowadź swój biznes

Gotowe, witamy w gronie przedsiębiorców! Teraz możesz wybrać program księgowy i wystawiać dokumenty swoim klientom.

Wybierz dogodny termin darmowej konsultacji

Podczas spotkania zarejestrujesz z nami swoją firmę w CEIDG, zgłosisz do US-u, ZUS-u i VAT-u. Usługa jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami i podpisywaniem umów na usługi!

Chcesz postawić kolejny krok na drodze do niezależności i założyć firmę?

Coraz więcej osób podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy ze względu na poczucie niezależności, możliwość realizacji własnych pomysłów, pasji oraz często osiągania wyższych zarobków. Na pierwszy rzut oka formalności związane z zakładaniem własnego biznesu mogą wydawać się trudne, jednak wcale nie musi tak być! Tym bardziej, że w ramach „Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości” możesz liczyć na wsparcie ekspertów IFIRMA. Wystarczy, że umówisz się na bezpłatną konsultację.

Kierownik zespołu testerów ifirma.pl
Natalia Poturała
Koordynator ds. Rejestracji Firm

Pobierz darmowy poradnik

o tym jak założyć firmę

Dowiedz się, jak założyć działalność – jakie podjąć kroki, jakie dokumenty wypełnić i gdzie się zgłosić.

Pobierz za darmo

Rejestracja działalności – najczęstsze pytania

Rejestracja firmy pozwala na legalne prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jest to wszelka działalność zarobkowa, którą wykonujesz we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Przed przystąpieniem do wypełniania formalności, zastanów się nad dwiema kwestiami – formą prawno-organizacyjną Twojej firmy i czy będziesz ją prowadzić sam, ze wspólnikiem itd.? Od tego wyboru zależy, jakie będziesz mieć obowiązki i możliwości jako początkujący przedsiębiorca. Oto rodzaje działalności, na jakie możesz się zdecydować:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG);
 • spółka cywilna;
 • spółka osobowa (partnerska, jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna);
 • spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna).

Najkorzystniejszym wyborem dla mikro i małych przedsiębiorców jest najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza.

Jeżeli jesteś nowicjuszem w tej materii i nie jesteś pewny/-a, czy Twój pomysł na biznes będzie opłacalny, spróbuj alternatywnej możliwości – działalności nierejestrowanej. Możesz ją prowadzić bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności do momentu, aż Twoje przychody nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego (od stycznia do czerwca 2024 roku jest to – 3181,5 zł, od lipca 2024 roku – 3225 zł).

 1. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG-1, dzięki któremu znajdziesz się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Możesz go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
 2. Wniosek CEIDG-1 możesz wypełnić z naszym konsultantem, wskaże Ci kolejne kroki i zaznaczy ewentualne błędy.
 3. Następnie musisz poczekać na nadanie NIP-u i numeru REGON.
 4. Zgłoszenia do ZUS możesz dokonać już na etapie składania internetowego wniosku do CEIDG. Pomoże Ci w tym nasz konsultant.
 5. Załóż rachunek w banku dedykowany Twojej działalności gospodarczej.
 6. Ponownie złóż wniosek CEIDG-1 uzupełniony o Twój numer konta bankowego oraz adres wybranego przez Ciebie biura rachunkowego.

Przeważnie przedsiębiorca może sam zdecydować, czy chce być podatnikiem VAT. Jeśli dopiero założyłeś/-aś swoją działalność, możesz skorzystać ze zwolnienia i nie musisz składać z tego tytułu żadnych deklaracji. Jeżeli w danym roku podatkowym Twój obrót przekroczy ustalony próg (w 2023 roku wynosi on 200 000 zł, liczony proporcjonalnie od momentu założenia działalności), nakładany jest na Ciebie obowiązek płacenia VAT-u.

Na co zwrócić uwagę przy rejestracji firmy oprócz CEIDG?
Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe, jeżeli sprzedajesz produkty lub oferujesz usługi do klientów indywidualnych (osób fizycznych), a Twoje obroty przekroczyły 20 000 zł (w pierwszym roku działalności limit ten liczony jest proporcjonalnie od pierwszej sprzedaży). Pamiętaj, że przy niektórych produktach obowiązek posiadania kasy fiskalnej występuje już od pierwszej transakcji. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie.

Obowiązek zgłoszenia działalności gospodarczej do PIPu i Sanepidu spoczywa na przedsiębiorcach, którzy:

 • zajmują się wyrobami, które mają bezpośredni kontakt z żywnością;
 • produkują lub sprzedają żywność niepodlegającą kontroli weterynaryjnej;
 • produkują lub sprzedają żywność pochodzenia niezwierzęcego;
 • produkują lub sprzedają żywność, w której znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i niezwierzęcego.

Upewnij się, że rodzaj prowadzonej przez Ciebie firmy nie wymaga zezwolenia, koncesji lub licencji.

Zezwolenie uprawnia do wykonywania określonej działalności gospodarczej, o ile przedsiębiorca spełnił wymogi organizacyjne i techniczne. Jeżeli tak, organ decydujący nie może odmówić udzielenia zezwolenia.

Koncesja daje prawo do wykonywania określonej działalności, która ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.

Licencja jest uprawnieniem do korzystania z praw podmiotowych przysługujących innej osobie.

Jeśli zarejestrujesz już swoją działalność gospodarczą czas na podjęcie decyzji o prowadzeniu księgowości.

Wybór rzetelnego biura rachunkowego może być wyzwaniem. Jest to ważna decyzja mogąca mieć duży wpływ na przyszłość Twojej firmy, więc nie powinieneś/-aś podejmować jej pochopnie. Analizując oferty biur rachunkowych zwracaj uwagę na doświadczenie zatrudnionych tam księgowych, czy specjalizują się one w wąskich dziedzinach. Jakie sposoby komunikacji i dostarczania dokumentów zapewnia dane biuro, a także jaki jest stosunek ceny do oferowanych usług. Zwróć uwagę także na formy rozliczania się za prowadzoną księgowość np. czy jest ona zależna od liczby dostarczonych dokumentów do zaksięgowania. Warto pamiętać też o programie do faktur, niektóre księgowości oferują swój system. Na przykład program do faktur ifirma.pl jest połączony z programem księgowym. Oznacza to tyle, że możesz w nim samodzielnie prowadzić księgowość lub korzystać z jednego, intuicyjnego programu wraz z dedykowanym księgowym, co znacznie ułatwia codzienną pracę. W tej sytuacji masz zapewniony stały dostęp do księgowanych dokumentów.

W ifirma.pl gwarantujemy kompleksową opiekę dedykowanej księgowej, a wysyłka dokumentacji może być dostarczona pocztą, kurierem lub online. Ponadto nasz program umożliwia sprawne wystawianie faktur czy rachunków, a ceny usług pomimo wszechobecnej inflacji – pozostają u nas bez zmian.

Zalety biura rachunkowego IFIRMA:

 • automatyczne generowanie zestawień i raportów,
 • dokumentacja twojej firmy jest bezpieczna i gromadzona w jednym, dostępnym dla Ciebie zawsze i wszędzie miejscu,
 • darmowy moduł CRM,
 • przejrzysty i wygodny monitoring rozliczeń,
 • rozbudowany system pomocy dla użytkowników,
 • integracje z platformami e-commerce,

Zalety księgowości online:

 • intuicyjny i prosty w obsłudze,
 • zautomatyzowane księgowanie, które pozwala ograniczyć błędy,
 • możliwości weryfikacji przez ekspertów IFIRMA Księgi Przychodów i Rozchodów dwa razy w roku podatkowym,
 • dostęp do modułu kalendarza, który znacząco usprawnia planowanie,
 • szereg praktycznych integracji e-commerce – dowiedz się o nich więcej.
 • wsparcie ekspertów z BOK oraz rozbudowany serwis pomocy.

Poznaj cennik naszych usług

Dla kogo jest biuro rachunkowe online?

Biuro rachunkowe online na ifirma.pl to rozwiązanie dla osób pragnących w pełni poświęcić się prowadzeniu i rozwijaniu swojej firmy, bez zbędnego tracenia czasu na formalności i księgowość. Dzięki dedykowanej księgowej możesz mieć pewność, że Twoje faktury i dokumenty znajdują się w dobrych rękach, a rozliczenia zawsze będą aktualne, bezbłędne i terminowe.

Co zyskam dzięki biuru rachunkowemu online?

Biuro rachunkowe w ifirma to:

 • dedykowana księgowa, która specjalizuje się w Twojej branży,
 • darmowy CRM,
 • wszystkie dane i dokumenty pod ręką – zawsze i wszędzie,
 • wygoda i oszczędność,
 • automatyzacja dzięki integracjom z najpopularniejszymi platformami e-commerce takimi jak Allegro, WooCommerce, PrestaShop i wiele innych,
 • sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem i terminami, dzięki kalendarzowi przedsiębiorcy,
 • bezpieczeństwo danych, które zawsze znajdziesz w jednym miejscu.

Czy dostępna jest aplikacja mobilna?

Tak, ifirma.pl znajdziesz zarówno w Google Play jak i AppStore.

W jaki sposób mogę przekazać dokumenty księgowej?

To Ty wybierasz jaka droga jest dla Ciebie najwygodniejsza! Dokumenty możesz przesłać za pośrednictwem aplikacji robiąc im zdjęcie, a także kurierem/pocztą lub dostarczyć osobiście.

Na blogu IFIRMA znajdziesz rzeczowe treści napisane przez naszych specjalistów. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak zawiłym, często problematycznym tematem jest księgowość i zmiany prawne w Polsce. Dlatego każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby przekazać wszystkie nowiny i ważne tematy z tych zakresów w jak najbardziej przystępny i obiektywny sposób, również na naszym kanale na YouTube.

Od zmian podatkowych, przez Polski Ład, KPiR, kwestie prawne, po kryptowaluty. Na blogu IFIRMA znajdziesz pełen zakres tematów księgowych i prawnych, których liczba dzień w dzień stale rośnie, po to abyś Ty mógł być na bieżąco i nie martwić się, że coś ważnego Cię ominie.

Informacje, którymi dzielimy się na blogu są bogatym źródłem wiedzy zarówno dla osób prowadzących własną działalność oraz planujących jej założenie, jak i samych księgowych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje.

ifirma.pl to ponad 20 lat doświadczenia i numer 1. internetowej księgowości w Polsce. Nasi specjaliści dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, a także nieustannie je poszerzają, abyś Ty mógł być na bieżąco doinformowany i spokojny, że żadne zmiany w prawie i kwestiach podatkowych Cię nie zaskoczą.

Oprócz bloga, zespół naszych ekspertów tworzy również e-booki. Poznaj naszą bazę wiedzy – między innymi w temacie zakładania działalności gospodarczej i nie tylko.

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie