Aktualności

Freelance daje wolność, ale praca zdalna to wyzwanie

Na początek trochę danych, które udowodnią, że skala problemu jest już naprawdę spora… W 2008-2017 latach liczba freelancerów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 46%. Ich liczbę szacuje się już na 4,8 miliona, co stanowi 15% siły roboczej. W USA freelancerów jest już 53 miliony, czyli 34% siły roboczej. I oczywiście, nie wszyscy, ale spora część z nich, pracuje zdalnie, co z kolei – jak wynika z badań – wiąże się z niebezpieczną izolacją.

O tym, że praca od 9-17 to przeżytek, który w świecie nowych technologii nie ma już racji bytu, słyszymy od lat. Jest Slack, Google Drive, Trello, Jira, a internet działa niemal wszędzie, więc spędzanie ośmiu godzin w biurze, a dwóch w korkach wielu z nas wydaje się absurdem. I faktycznie, z pragmatycznego punktu widzenia, może nim być.

Tyle tylko, że – jak wynika z ostatnich badań – większość osób, które odwracają się od tradycyjnych miejsc pracy, nie zdaje sobie sprawy z wyzwań, jakie wiążą się pracą freelancera. A wśród nich coraz częściej mówi się o problemach natury psychicznej. Przy braku interakcji międzyludzkich i piętrzących się wyzwaniach łatwo bowiem popaść w depresję.

Badania przeprowadzone przez Cornell University wykazały, że zdalni pracownicy są bardziej niż etatowi narażeni na poczucie izolacji nie tylko zawodowo, ale także osobiście. W badaniu Epson 48% przyznało, że praca na własny rachunek i praca zdalna wiąże się z „samotnością”, podczas gdy 46% uważa, że „izoluje”. Aż 29% przyznało, że pracy w zespole im brakuje.

„Gig economy” wiąże się też z niepewnością, o czym łatwo zapomnieć teraz, kiedy gospodarka rośnie. Kiedy bowiem zwalnia, firmy przestają uzupełniać braki kompetencyjne, a z freelancera zrezygnować dużo łatwiej niż ciąć etaty. Brak stabilności i konieczność stałego „bycia na fali” powoduje niepokój i może doprowadzić do stanów lękowych. Zapewne dlatego 25% respondentów w badaniu Epson stwierdziło, że ma regularne okresy depresji, a 21% łączyło samotność w pracy z myślami samobójczymi.

Jak o siebie zadbać, pracując z domu? Przeczytaj tekst: Jak pracować w domu i nie zwariować?

Źródło: Thriveglobal.com

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

13 minut temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

23 godziny temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

24 godziny temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

1 dzień temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 dzień temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

1 dzień temu