Aktualności

Koszta prowadzenia działalności gospodarczej: czy mogę rozliczyć konsolę?

Czym jest koszt uzyskania przychodu?

Definicję kosztów uzyskania przychodu znaleźć można w ustawach o podatku dochodowym – art. 22 PIT oraz w art. 15. CIT. Ujęte są one jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Chcąc przełożyć tę formułę na konkretne wytyczne, można stwierdzić, że są to: 

  • rzeczywiście poniesione przez podatnika koszty;
  • wydatkowane celem uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • pozostające w bezpośredniej relacji przyczynowo-skutkowej w stosunku do prowadzonej działalności gospodarczej;
  • którym można przypisać charakter definitywny, a więc bezzwrotnie dokonany;
  • odpowiednio udokumentowane;
  • niestanowiące wyjątku z katalogu ujętego w art. 23 ustawy PIT lub art. 16. CIT.

Co istotne, to na barkach podatnika, w razie ewentualnego sporu, spoczywa ciężar udowodnienia związku poniesionego kosztu z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warto więc być ostrożnym, decydując się na takie zaliczenie. Ocena w tym zakresie oparta jest na kryteriach racjonalności i gospodarczej zasadności, a podejmowana jest każdorazowo w kontekście jednostkowej sytuacji podatnika. O ile więc ten obiektywnie w chwili dokonywania zakupu mógł spodziewać się, że przedmiot owej transakcji przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonego przez niego biznesu, konfrontacji z fiskusem powinno się uniknąć – również kiedy mowa o produktach na pierwszy rzut oka kojarzonych z rozrywką. 

Konsola w koszty firmy? Sprawdź, kiedy jest to możliwe

Jak zostało wspomniane, odpowiednia argumentacja potrafi przekonać do zasadności własnych twierdzeń nawet organy podatkowe. Punktem wyjścia do jej wyprowadzenia jest jednak korzystne położenie – w tym przypadku prowadzenie adekwatnej działalności gospodarczej.

Jakie branże łatwiej niż inne są w stanie udowodnić zasadność tego rodzaju wydatków dla celów biznesowych? Jak się okazuje nie tylko technologiczne. Poniżej znaleźć można przykłady obszarów, w których konsola do gier stanowi wartość dodaną dla firmy. 

Bloger, YouTuber, Influencer

Podstawową sferą działalności tych współczesnych zawodów jest tworzenie treści i dzielenie się nią z szeroką publicznością. Wśród dostarczanego contentu często spotkać można różnego rodzaju recenzje i poradniki, również te technologiczne.

W sytuacji, gdy ukierunkowano się na treść właśnie tego rodzaju, a zakup wpływa na rozwój kanału komunikacji, zwiększając ruch na stronie, przekładając się na przyszłe współprace, wpływy z reklam i innego rodzaju konwersje, zdecydowanie można mówić, iż został on dokonany celem uzyskania przychodu oraz zabezpieczenia jego źródła, o czym mowa w powołanych powyżej przepisach. 

Programista gier komputerowych

Charakterystyka tego zawodu wymaga, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi; konsole zaś stanowią nieodłączny element pracy w nim. Dysponując konsolą, programista nie tylko poznaje możliwości i ograniczenia danego sprzętu, może testować gry, ale też inspiruje się twórczo od innych osób obecnych w branży.

W tym kontekście zakup tego rodzaju pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością, stwarzając możliwości rozwoju zawodowego, a w konsekwencji uzyskania przychodu, zachowania i zabezpieczenia jego źródła. 

Strefa relaksu

Jedna z interpretacji Dyrektora KIS (0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK) pozwala na daleko idące posunięcie w zakresie zaliczania zakupu konsoli w ramy kosztów uzyskania przychodu. Przychylił się on w niej do stanowiska, że wystarczające dla dokonania takiego rozliczenia jest stworzenie tzw. strefy relaksu, w której pracownicy mogą korzystać m.in. właśnie z konsoli do gier. Odpowiednio zrelaksowany, zintegrowany i wypoczęty pracownik jest bowiem swego rodzaju inwestycją w prosperowanie całej firmy. 

Przedstawione powyżej przykłady świadczą o tym, że kategoria kosztów uzyskania przychodu jest bardzo pojemna. Warto w tym miejscu jednak raz jeszcze zaznaczyć, że stanowią one pewne uproszczenie, gdyż sytuacja konkretnego przedsiębiorcy oceniana jest przez organ w osadzonym w zindywidualizowanych realiach kontekście. Aby ograniczyć ryzyko ewentualnego sporu, warto wystąpić więc z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w wątpliwym zakresie, która pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu rzeczywistości.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

49 minut temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

1 godzinę temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 godziny temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 godziny temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

2 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

3 godziny temu