Aktualności

Kto może rozliczać się kwartalnie z podatku VAT w 2022 roku?

Część przedsiębiorców, pod pewnymi warunkami, może korzystać z kwartalnej formy rozliczania podatku VAT. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, kto i na jakich zasadach będzie mógł rozliczać podatek VAT kwartalnie w 2022 roku.

Kwartalne rozliczenie VAT – Kto może skorzystać?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mają prawo do rozliczania podatku VAT kwartalnie, muszą być spełnione następujące warunki:

  • posiadanie statusu małego podatnika w VAT,
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Małym podatnikiem w VAT jest przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła 1.200.000 euro, a u przedsiębiorców prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie 45.000 euro. Kwota ta oczywiście co roku podlega przeliczeniu na PLN według średniego kursu euro z dnia 1 października.

Od 2022 roku z rozliczenia VAT kwartalnego będą mogły również skorzystać spółki kapitałowe, które nie posiadają statusu małego podatnika, jeżeli wybiorą opodatkowanie dochodów według ryczałtu (estoński CIT). Przy czym jest jeszcze warunek w postaci limitu sprzedaży za 2021 rok, która wraz z kwotą podatku VAT nie może przekroczyć 4.000.000 euro – 18.376.000 zł.

Kto nie może skorzystać z rozliczenia podatku VAT kwartalnie?

Niektórzy przedsiębiorcy, pomimo że posiadają status małego podatnika w VAT zostają pozbawieni prawa do rozliczeń kwartalnych.

Rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych wiąże się z kwartalnym składaniem części deklaracyjnej JPK_V7, część ewidencyjna pliku jest przesyłana w okresach miesięcznych, tak samo, jak przy rozliczeniach miesięcznych.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

2 godziny temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 godziny temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 godziny temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

3 godziny temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

4 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

4 godziny temu