Blog

Czy będzie odroczenie Polskiego Ładu do 2023 roku?

Wielu przedsiębiorców i księgowych zastanawia się, czy Polski ład na pewno zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Pojawiły się informacje, że Senat jest za przesunięciem wejścia w życie nowych przepisów o rok. Sprawdźmy, jakie jest bieżące stanowisko w tej sprawie i na jakim etapie znajduje się projekt ustawy.

Stanowisko Senatu w sprawie wejścia w życie Polskiego Ładu

Podczas prac nad projektem ustawy Polski Ład Senat stanął na stanowisku, że vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone jeszcze o rok, a więc ustawa powinna zacząć obowiązywać dopiero od 2023 roku.

Pomimo licznych zastrzeżeń do projektu wniesionych podczas obrad Senatu i przegłosowanie odroczenia Polskiego Ładu, tak się jednak nie stanie.

Czy będzie odroczenie Polskiego Ładu do 2023 roku?

Ilość i różnorodność wprowadzanych zmian w przepisach w Polskim Ładzie może spowodować ból głowy. Przez moment wydawało się, że Polski Ład może być przesunięty o rok, wszyscy mieliby więcej czasu na zapoznanie się ze zmianami. Jak się jednak okazuje nic takiego się nie stanie.

Sejm nie zgodził się na propozycję Senatu na opóźnienie wprowadzenia Polskiego Ładu o rok. W tej sytuacji nie ma już chyba złudzeń, że Polski Ład zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Przyjęte poprawki Senatu mają jedynie charakter kosmetyczny.

Obecnie uchwalona ustawa o Polskim Ładzie czeka już tylko na podpis Prezydenta.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu