Blog

Dni wolne w 2023 roku – jak najlepiej zaplanować urlop?

Urlop wypoczynkowy 2023 – materiał video

 

Początek Nowego Roku to czas postanowień noworocznych, a wśród nich mogą się też znaleźć plany urlopowe. Osoby pracujące na etacie zawsze narzekają, że mają za mało urlopu wypoczynkowego. Z pomocą przychodzi tzw. układ kalendarza, który ponoć na 2023 rok jest bardzo dogodny. Sprawdźmy więc, w jakich dniach tygodnia przypadają dni wolne w 2023 roku i jak najlepiej zaplanować urlop na ten rok.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wszystkie osoby, które pozostają w zatrudnieniu na umowę o pracę mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, który jest sumowany ze wszystkich okresów zatrudnienia. Ponadto do stażu pracy wliczane są także okresy zakończonej nauki, według zasad opisanych w Kodeksie pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Urlop może być wykorzystywany w częściach, na wniosek pracownika, jedna z takich części powinna obejmować okres co najmniej 14 dni kalendarzowych. W ramach przysługującego wymiaru urlopu 4 dni mogą być udzielone “na żądanie” pracownika. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy w jednym roku musi zostać wykorzystany do 30 września kolejnego roku. Pracownikom zatrudnionym na część etatu przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym. Bardzo często na początku każdego roku tworzony jest plan urlopów w firmie jeśli nie, to urlopy są udzielane na podstawie składanych wniosków przez pracownika.

Dni wolne w 2023 roku

Dniami wolnymi od pracy dla dużej liczby pracujących osób są tzw. weekendy, a więc soboty i niedziele, ale mamy jeszcze różnego rodzaju święta, z których większość co roku wypada w różnych dniach tygodnia. Zobaczmy, jak przedstawia się układ kalendarza na 2023 rok.

Dni wolne od pracy 2023

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy, jeżeli święto będzie wypadało w sobotę. Jak widać w 2023 roku tylko 11 listopada wypada w sobotę, a więc pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy za ten dzień. Jeżeli dzień świąteczny przypada w niedzielę pracownik nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego.

Jak zaplanować urlop w 2023 roku?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się tzw. długie weekendy. Chodzi o to, żeby z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby dni urlopy wypoczynkowego zapewnić sobie sporo dni wolnych od pracy z przeznaczeniem na odpoczynek. Zobaczmy, jak sprytnie wkomponować dni urlopowe 2023 w dni wolne przypadające w 2023 roku.

Jak najlepiej zaplanować urlop?

Przy 12 dniach urlopu wziętych w 2023 r. można zyskać aż 35 dni wypoczynku.

Na pewno chętnych do dłuższego wypoczynku będzie wielu, dlatego dobrze jest już na początku roku ustalić plan urlopowy. Pozwoli to pracodawcy zaplanować płynność pracy i będzie można uniknąć niepotrzebnych emocji przed długimi weekendami.

14 dni urlopu wypoczynkowego a obowiązek jego wykorzystania przez pracownika – koniecznie przeczytaj.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 godzin temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

7 godzin temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

1 dzień temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

1 dzień temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

1 dzień temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 dzień temu