Blog

Do jakiego urzędu złożyć zeznanie po 01.01.2022 r.

Każda osoba składająca rozliczenie roczne, w którym wykazuje swoje dochody osiągnięte w danym roku podatkowym, ma obowiązek przestrzegania właściwości miejscowej. Oznacza to, że zeznanie musi być przekazane do właściwego urzędu skarbowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co się zmieniło w ustawie o podatku dochodowym w tym zakresie.

Do jakiego urzędu skarbowego składamy zeznanie roczne?

Jeżeli już mamy obowiązek osobiście dokonać rozliczenia rocznego, a tak jest w przypadku każdego przedsiębiorcy, to należy pamiętać, że w przypadku osób fizycznych jest to miejsce zamieszkania, którego nie należy mylić z miejscem zameldowania. Co się jednak dzieje, jeżeli zmienimy miejsce zamieszkania po zakończonym roku podatkowym, ale jeszcze przed złożeniem zeznania rocznego?

Zmiana miejsca zamieszkania – gdzie złożyć zeznanie?

W sytuacji, gdy po zakończonym roku podatkowym zostanie zmienione miejsce zamieszkania, osoba składająca zeznanie roczne przekazuje je do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w dniu 31 grudnia roku podatkowego, za który jest składane rozliczenie. Powodowało to konieczność przekazywania takich zeznań pomiędzy organami podatkowymi, ponieważ zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych jest organ po zmianie adresu zamieszkania i to zostało właśnie zmienione w Polskim Ładzie.

Do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć zeznanie po 1 stycznia 2022 roku?

Wprowadzona została zmiana w ustawie o podatku PIT, która odpowiada ogólnym zasadom wynikającym z Ordynacji podatkowej.

Przykład

Pani Ania zmieniła miejsce zamieszkania 20 lutego 2022 roku, co ma wpływ również na zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Za 2021 rok składa zeznanie PIT-36, które w związku ze zmianą przepisów powinno być przekazane do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z nowym adresem zamieszkania.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Krajowej Informacji Skarbowej zasady wprowadzone w ustawie o PIT dotyczą także podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu