Kategorie: Blog

Dowody wewnętrzne – kiedy i jak je stosujemy?

Podstawą zapisów w poprawnie prowadzonej księdze przychodów i rozchodów mogą być dowody wewnętrzne – dokumenty, które przedsiębiorca sporządza samodzielnie. Najczęściej wystawiamy je w celu udokumentowania sprzedaży, może się jednak zdarzyć, że również nabycie udokumentowane zostanie dowodem własnym. Sprawdź, jakie koszty możesz udokumentować sam i jak je rozliczyć.

Dowody wewnętrzne podstawą kosztu uzyskania przychodu

Najczęściej koszty uzyskania przychodu dokumentowane są za pomocą dowodów zewnętrznych. Jednak zgodnie z przepisami w praktyce gospodarczej powstała możliwość księgowania niektórych wydatków na podstawie dowodów wewnętrznych.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR do wystawienia takiego dowodu przedsiębiorca ma prawo, gdy:

  • zakupuje, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produkty roślinne i zwierzęce, nieprzerobione sposobem przemysłowym lub przerobione sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt,
  • zakupuje od ludności, sklasyfikowane w PKWiU surowce roślin zielarskich i zioła dziko rosnące leśne, jagody, owoce i grzyby leśne,
  • wprowadza produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli,
  • zakupuje w jednostkach handlu detalicznego materiały pomocnicze,
  • księguje koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorcy,
  • zakupuje od ludności odpady poużytkowe, stanowiące surowce wtórne (poza metalami nieżelaznymi oraz przeznaczonymi na złom samochodami i ich częściami składowymi),
  • dokonuje wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele,
  • dokonuje opłat sądowych, notarialnych lub skarbowych,
  • dokonuje wydatków związanych z parkowaniem samochodu na podstawie biletu z parkometru, kuponu, biletu jednorazowego załączony do sporządzonego dowodu (w sytuacji, gdy nie mamy możliwości otrzymania faktury).

Dowody wewnętrzne podstawą sprzedaży

Jeśli chodzi o sprzedaż, przedsiębiorca dokumentuje ją przede wszystkim dowodami wewnętrznymi – tj. wystawianymi przez siebie fakturami sprzedaży bądź paragonami. Generalnie w tego typu dowody powinien móc ingerować tylko on, a i to tylko do momentu, w którym dany dowód trafi do obiegu, czyli zostanie przekazany kontrahentowi. Gdyby taki wydany już dokument okazał się błędny, w większości przypadków wyłącznie w gestii wystawcy leży jego korekta, natomiast nie jest już możliwa zmiana w samym dokumencie źródłowym.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

5 najlepszych miejsc, aby budować portfolio dla swojej działalności

Wysoka konkurencyjność rynku sprawia, że coraz trudniejsze staje się trwałe wyróżnienie pośród konkurencji. Jak więc…

13 godzin temu

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone…

17 godzin temu

Przekształcenie spółki z o.o. w inną spółkę – wszystko, co musisz wiedzieć! Procedura krok po kroku

Skoro można przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to czy można przekształcić…

17 godzin temu

Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?

Zastanawiasz się jak dokonać korekty sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Podział spółki z o.o. – procedura krok po kroku

Zastanawiasz się, czy można podzielić spółkę z o.o. i jak przebiega proces podziału? Jeśli tak,…

2 dni temu

Factchecking i halucynacje AI, czyli weryfikacja efektów pracy z AI

W świecie sztucznej inteligencji linie między fikcją a rzeczywistością czasem się rozmywają. Podczas gdy innowacyjne…

2 dni temu