Przed założeniem działalności warto zadać sobie trzy podstawowe pytania. Po co zakładam firmę? Jaki mam na nią pomysł? Czy dam sobie radę z jej prowadzeniem? Hania napisała tę książkę po to, aby pomóc w odpowiedzi na to ostatnie.

Po jej lekturze już wiesz, że na samym początku przygody z prowadzeniem firmy mogą zacząć się schody. Sam proces rejestracji w CEIDG może przyprawić o zawrót głowy osoby, które z działalnością gospodarczą nie miały nigdy nic wspólnego. Mówi się, że to sprawa prosta dzięki rządowemu „jednemu okienku”. Otóż nie, nie zakłada się firmy przy jednym okienku, choć przyznać trzeba, że sam proces rejestracji uległ zmianie na lepsze, w porównaniu z tym z czasów EDG. Nieprawdą jest również to, że da się założyć firmę bez wychodzenia z domu i w jeden dzień – nie da się. Jedyne co można zrobić, to wypełnić elektroniczny wniosek CEIDG-1. Nawet, jeśli zrobisz to przez rządowy system ePUAP i wyślesz przez internet, i tak czeka Cię wizyta w urzędach i złożenie kilku podpisów (np. w celu rejestracji jako płatnik VAT – no chyba, że posiadasz podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu).

Później jest jeszcze więcej spraw, nad którymi trzeba zapanować. Oprócz oczywistych obowiązków, takich jak opłaty składek ZUS i podatku, przychodzi nam zmierzyć się z pojęciami takimi jak np.: marża, koszty uboczne zakupu, spis z natury, i zastosować je w codziennym działaniu. Bez ich znajomości prowadzenie poważnej firmy wydaje się niemożliwe. Oczywiście są wyjątki, jeśli jesteś freelancerem – dajmy na to grafikiem – pracujesz na zlecenie jednej firmy i wystawiasz w miesiącu tylko jedną fakturę, wówczas możesz ograniczyć się do podstawowego minimum wiedzy o prowadzeniu działalności. Jednak im więcej zleceń, im bardziej rozbudowana firma, tym więcej musisz wiedzieć o jej działaniu.

We wstępie pisaliśmy, że ta książka nie jest kompendium wiedzy o prowadzeniu firmy. Takie kompendium nie istnieje, ponieważ prowadzenie firmy to proces. Świadczą o tym wciąż zmieniające się warunki rynkowe, przepisy prawne czy chociażby zwykły popyt na to, co sprzedajesz.

Niemniej, książka Hani stanowi zbiór podstawowych informacji i bezcennych rad, które każdy początkujący przedsiębiorca powinien przyswoić. Mamy nadzieję, że spełniła swoją rolę i przypadła do Twojego gustu.

Raz jeszcze – dzięki Haniu.

DS

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

15 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

16 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

16 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

16 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

17 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

17 godzin temu