Kategorie: Blog

Faktura korygująca a zwrot środków

Akceptacja faktury korygującej a termin zapłaty

Zasadniczo terminy płatności w transakcjach handlowych (pomiędzy firmami) określa Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Jednakże przepisy te nie narzucają konkretnych terminów dotyczących danej transakcji, odnoszą się natomiast do terminów ustalonych w umowie zawartej przez strony.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Także Ustawa o podatku od towarów i usług nie narzuca podatnikom konkretnego terminu na zwrot, który wynika z faktury korygującej. W przepisach nie znajdziemy również żadnej informacji o tym, że akceptacja korekty powinna wpływać na termin zwrotu nadpłaty.

W związku z powyższym można przyjąć, że przedsiębiorca nie musi wiązać zwrotu nadwyżki wynikającej z faktury korygującej z otrzymaniem akceptu tej korekty. Kiedy zatem środki powinny być zwrócone?

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Faktura korygująca a zwrot środków

W związku z faktem, że żaden przepis nie narzuca przedsiębiorcy konkretnego terminu, w którym powinien rozliczyć się z nabywcą z korekty, można założyć, że kwestia ta powinna zostać ustalona indywidualnie, między stronami.

Najczęstszą praktyką stosowaną przez przedsiębiorców jest wpisanie terminu zwrotu bezpośrednio na fakturze korygującej. Co istotne, można w tym miejscu ustalić zarówno:

  • Konkretną datę – np. zwrot w terminie do 30 października 2017 r.
  • Termin uzależniony od konkretnego zdarzenia – np. 14 dni od wystawienia faktury, 21 dni od uzyskania akceptacji faktury korygującej etc.

Jak widać, przedsiębiorca może wstrzymać się z wypłatą powstałej w wyniku korekty nadwyżki aż do momentu, w którym nabywca zaakceptuje fakturę korygującą. Dzięki temu zyskuje się pewność, że obie strony zgadzają się w kwestii przyczyny korekty (np. wysokość naliczonego rabatu).

Program do faktur – Darmowe konto

Uzależniając termin zwrotu pieniędzy od zgody nabywcy należy jednak pamiętać o dokładnym udokumentowaniu daty, w której nabywca zaakceptował fakturę korygującą. Warto zatem uzyskać pisemne potwierdzenie – np. podpis nabywcy wraz z datą na kopii faktury korygującej, czy też e-mail z konkretną datą, jeśli strony ustaliły, że korespondencja elektroniczna będzie dla nich wiążąca.

Otrzymałeś fakturę korygującą? Sprawdź, jak ją zaksięgować!

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

18 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

21 godzin temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

21 godzin temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

22 godziny temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

1 dzień temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu