Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić?

Faktura RR – co dokumentuje?

Rolnicy ryczałtowi nieprowadzący działalności gospodarczej należą do grupy podmiotów zwolnionych przedmiotowo z obowiązku rozliczania VAT – gwarantuje im to art. 43 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o VAT. Mimo to jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nabyć produkty rolne bądź usługi rolnicze od rolnika ryczałtowego, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach specjalnej procedury.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, rolnikowi sprzedającemu swoje produkty lub usługi przedsiębiorcy będącemu czynnym podatnikiem VAT przysługuje zwrot VAT. Obecnie jest to kwota 7% od wartości danej sprzedaży. Z drugiej strony, rolnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji księgowych ani wystawiania faktur – dlatego też obowiązek wystawienia specyficznej faktury RR oraz rozliczenia podatku spada na nabywcę.

Faktura RR – zasady wystawiania

Fakturę RR wystawia nabywca – czyli przedsiębiorca, dokonujący zakupu płodów rolnych albo usług rolniczych – po dokonaniu zakupu. Fakturę należy wystawić w dwóch kopiach, z czego oryginał przekazywany jest sprzedawcy.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Na fakturze RR powinny się znaleźć przynajmniej następujące elementy:

  • Imiona, nazwiska, nazwy i adresy stron
  • NIP lub PESEL stron
  • Dane dowodu osobistego lub innego dokumentu dostawcy, stwierdzającego jego tożsamość (numer, data wydania, organ wydający)
  • nabycia oraz wystawienia faktury
  • Numer kolejny faktury
  • Nazwy nabytych produktów lub usług
  • Jednostka miary i ilość nabytych produktów oraz oznaczenie ich klasy lub jakości
  • Program do faktur – Darmowe konto
  • Cena jednostkowa produktu netto
  • Wartość nabytych produktów netto
  • Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku
  • Kwota zryczałtowanego podatku
  • Wartość nabytych produktów brutto
  • Kwota należności brutto wyrażoną cyfrowo i słownie
  • Podpisy (czytelne lub imiona i nazwiska oraz podpisy) osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury
  • Adnotacja „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu