Formalności związane z wnioskiem o interpretację podatkową

W przypadku problemów z interpretacją przepisów podatkowych warto zasięgnąć porady u źródła – każdy podatnik może zwrócić się z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej, która ma obowiązek odpowiedzieć na zadane pytania.

Jak i gdzie wysłać wniosek o interpretację podatkową?

Wszystkie wnioski oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na adres:

ul. Teodora Sixta 17,

43-300 Bielsko-Biała

lub drogą elektroniczną przez portal podatkowy lub e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.

Wzór wniosku można pobrać ze strony http://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wydawanie-interpretacji. Ale najlepiej jest korzystać z gotowych formularzy wniosków o interpretację, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Finansów na stronie www.kis.gov.pl.

Ile wynosi opłata za wniosek?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek bankowy KIS. Numer rachunku bankowego jest również umieszczony na wzorach wniosków ORD-IN, w części „F. Wysokość, sposób uiszczenia i zwrotu opłaty”.

W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Następstwa wysłania wniosku o interpretację podatkową

KIS w ciągu trzech miesięcy do otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku wydaje interpretację. W związku z epidemią koronawirusa trzymiesięczny termin na ustosunkowanie się do przedstawionego stanowiska we wniosku został wydłużony do 6 miesięcy.

Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z interpretacją podatkową wówczas przysługuje mu prawo do wniesienia skargi. Skargę wnosi się za pośrednictwem dyrektora KIS do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia interpretacji. Dyrektor KIS będzie mógł w ciągu 30 dni zmienić z urzędu interpretację, uwzględniając skargę do sądu administracyjnego. Jeśli KIS nie wyda interpretacji w ustawowym terminie oznacza to, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Czego wniosek nie powinien dotyczyć?

Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną nie mogą być m.in. przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość oraz uprawnienia i obowiązki organów podatkowych, a także zakres spraw właściwy dla Wiążących Informacji Stawkowych. Jeżeli przedstawione we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadają zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, wydaje się postanowienie o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanych we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który nie spełnia ww. wymogów pozostawia się bez rozpatrzenia.

Wyszukiwarka interpretacji podatkowych

Pomocnym narzędziem dla przedsiębiorców przy pisaniu wniosków o interpretacje będzie na pewno wyszukiwarka interpretacji podatkowych udostępniona przez Ministerstwo Finansów.
Mariusz Łoś

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

10 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

10 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

11 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

11 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

12 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

12 godzin temu