Blog

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy – gdzie można je zgłosić?

W związku z trwającą wojną na Ukrainie wprowadzonych zostało wiele rozwiązań ułatwiających adaptację do nowych warunków życia dla obywateli Ukrainy, którzy docierają do naszego kraju. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób polscy pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy dla obywateli Ukrainy.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy

Duży napływ obywateli Ukrainy do Polski wymusił wprowadzenie pewnych rozwiązań, które pozwolą m.in. na zatrudnianie obywateli Ukrainy. W obecnym stanie prawnym osoby z Ukrainy będą mogły legalnie przebywać na terytorium Polski do 18 miesięcy z możliwością przedłużenia. Specustawą o pomocy dla Ukrainy wprowadzone zostały przepisy, które ułatwiają zatrudnianie pracowników. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) uruchomiło specjalną infolinię dla pracodawców, którzy będą chcieli zgłaszać oferty pracy skierowane dla obywateli Ukrainy.

Infolinia dla pracodawców

Na stronie MRiPS podany jest numer infolinii 22 245 61 05, pod który można kierować oferty pracy do urzędów pracy i zatrudnienia obywateli Ukrainy. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 15.00. Po uzyskaniu połączenia można skorzystać z dwóch opcji:

  1. Wybierając “1” uzyskamy informacje odnośnie zgłaszania ofert pracy do urzędów pracy.
  2. Wybierając “2” uzyskamy informację na temat zatrudnienia obywateli Ukrainy.

Dostępna jest również Zielona Linia pod telefonem 19524.

Oferty pracy można również składać poprzez:

  • formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl.
  • na adres e-mail urzędu pracy,
  • osobiście w najbliższym powiatowym urzędzie pracy.

Zgłaszając ofertę pracy należy pamiętać o podaniu kluczowych danych, które pomogą zatrudnić pracowników odpowiadających naszym wymaganiom:

  • nazwa firmy, NIP, adres, numer telefonu,
  • nazwa stanowiska pracy i liczba miejsc, w tym dla osób niepełnosprawnych,
  • zakres obowiązków,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • rodzaj umowy będący podstawą zatrudnienia,
  • wysokość wynagrodzenia brutto,
  • wymiar czasu pracy, okres zatrudnienia,
  • wymagania co do wykształcenia, doświadczenia zawodowego, posiadanych kwalifikacji, znajomości języków obcych, inne.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie MRiPS i pod numerami telefonów udostępnionych przez Ministerstwo.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

19 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

23 godziny temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

23 godziny temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

23 godziny temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

1 dzień temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu