Blog

Ograniczenia podstawy składek emerytalnej i rentowej od 2019 r.

Rok 2019 – tak jak poprzednie lata – ma przynieść sporo zmian w przepisach, w tym także w zakresie składek ZUS. Jedną z nich jest dość kontrowersyjny, a jednocześnie niepewny w zakresie legislacyjnym projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakładający zniesienie ograniczenia składek emerytalnych i rentowych po przekroczeniu ustawowego progu przychodów.

Składka emerytalna i składka rentowa ograniczona dla najbogatszych

Chociaż obowiązek opłacania składek ZUS wydaje się być nieodłącznym składnikiem zarabiania, przepisy przewidują określone ograniczenia. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku opłacania składki emerytalnej i rentowej w momencie przekroczenia trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dla przykładu, w 2018 r. wskazany powyżej limit wyniósł ok. 135.000 zł.

Składki dla wszystkich, wpływ dla budżetu

Zgodnie z projektem ustawy, który został przyjęty jeszcze w grudniu 2017 r., wskazane powyżej ograniczenie miałoby przestać obowiązywać z początkiem 2019 r.

Niestety, obecnie, przy końcu 2018 r., nadal nie jest pewne, czy omawiane przepisy wejdą w życie. Na początku 2018 r. zostały one bowiem przekazane do Trybunału Konstytucyjnego, decyzją Prezydenta – przyczyną przekazania nowelizacji do rozpatrzenia miały być błędy w przeprowadzonym procesie legislacyjnym. Trybunał odniósł się od tych zastrzeżeń w połowie listopada 2018 r., orzekając iż rzeczywiście w trakcie prac na ustawą wystąpiły błędy – jednocześnie jednak nie odniósł się do merytorycznego zakresu noweli. Wiadomo wobec tego, że limit składek nie zostanie zniesiony przed końcem 2018 r., natomiast niewykluczone, że takie zmiany będą ponownie zgłaszane w przyszłości.

Sprawdź inne zmiany w ZUS 2019 r. – zobacz, ile zaoszczędzisz przyjmując proporcjonalne składki ZUS!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu