Blog

Pełnomocnictwo ZUS PEL – kiedy i jak wypełnić?

Każda osoba może udzielić pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS. W zależności od tego, jaki charakter spraw będzie wyjaśniał pełnomocnik musi mieć nadane odpowiednie upoważnienia. W ostatnim czasie zmodyfikowane zostały nieco wzory pełnomocnictwa udzielanego najczęściej księgowym i biurom rachunkowym. W dzisiejszej publikacji omówimy kiedy i jak wypełniać formularz pełnomocnictwa do ZUS.

Jaki może być zakres udzielonego pełnomocnictwa?

Osoba udzielająca pełnomocnictwa decyduje jaki zakres uprawnień otrzyma pełnomocnik. Udzielenie pełnomocnictwa może być na kilka sposobów:

  1. Jednorazowo do załatwienia konkretnej sprawy.
  2. Do załatwiania spraw w ZUS.
  3. Do załatwiania spraw za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Pełnomocnictwo w pkt 2 nie obejmuje dostępu do konta na portalu PUE ZUS.

Pełnomocnictwo w pkt 3 natomiast obejmuje wyłącznie dostęp do portalu PUE ZUS.


W zależności od tego, jaką decyzję podejmie przedsiębiorca udzielający pełnomocnictwa osoba uprawniona może mieć możliwość osobistego załatwiania spraw w ZUS lub do załatwiania spraw tylko przez PUE ZUS lub będzie mogła załatwiać i wyjaśniać sprawy zarówno w jednej jak i w drugiej formie.

Jak prawidłowo wypełnić ZUS PEL? – przykład krok po kroku

Druk ZUS PEL składa się z 3 stron i zawarte są na nim wszystkie niezbędne informacje, aby pełnomocnictwo mogło być skutecznie udzielone.

Na początku zamieszczono instrukcję wypełniania, w której zawarto również informacje na temat dodatkowych załączników, które mogą być potrzebne przy składaniu pełnomocnictwa a będą to:

  1. Załącznik PEL-Z – wypełnia się w przypadku spółek mających wieloosobowe przedstawicielstwo i muszą być wpisane dane więcej niż jednej osoby.
  2. Formularz PEL-K – wypełnia się w przypadku reprezentowania płatnika składek w trakcie kontroli ZUS.
  3. Formularz PEL-O – odwołanie pełnomocnictwa.

W części “Dane osoby, która udziela pełnomocnictwa” należy podać szczegółowe dane takie jak: imię, nazwisko, adres, numer PESEL a w przypadku jego braku seria i numer dokumentu tożsamości. Właściwym jest również podanie swojego numeru telefonu aby ułatwić kontakt w przypadku pytań i wątpliwości.

W części “Oświadczenie osoby, która udziela pełnomocnictwa” należy wskazać, w jakim imieniu działamy, czy w imieniu własnym, czy w imieniu firmy i jeżeli jest taka konieczność należy wypełnić i załączyć formularz PEL-Z. W tej części należy również podać dane płatnika składek takie jak: NIP, REGON, nazwę i adres płatnika składek, który udziela pełnomocnictwa.

W części “Dane pełnomocnika” należy podać jego imię i nazwisko, adres, numer PESEL, a jeżeli nie posiada serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Opcjonalnie można podać numer telefonu.

W części “Zakres pełnomocnictwa” należy zaznaczyć pole wyboru w jakim zakresie udzielamy pełnomocnictwa. Jak już wspomniano na wstępie może to być pełnomocnictwo jednorazowe bądź udzielone na czas określony lub nieokreślony w zależności od tego, która opcja zostanie wybrana i czy będzie wpisany okres obowiązywania pełnomocnictwa.

Jeżeli nie będą wpisane daty obowiązywania pełnomocnictwa wówczas będzie to oznaczało, że jest ono udzielane na czas nieokreślony. Jednoczesne zaznaczenie opcji “Do załatwiania spraw w ZUS” i “Do załatwiania spraw za pośrednictwem PUE ZUS” pełnomocnik będzie miał dostęp do konta na portalu PUE ZUS i będzie mógł załatwić sprawy w ZUS.

W części “W zakresie PUE ZUS pełnomocnictwa udzielam do roli” wypełnia się tylko w sytuacji, gdy pełnomocnictwo obejmuje dostęp do portalu PUE ZUS. Jeżeli pełnomocnictwo zostanie udzielone bez żadnych ograniczeń oznacza to, że pełnomocnik będzie miał pełny dostęp do wskazanej roli. W ramach posiadanych uprawnień będzie mógł składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi jak również będzie miał wgląd do wszystkich danych znajdujących się w ZUS.

Dostęp do danych w zakresie poszczególnych ról:

Ubezpieczony – informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej, danych o zgłoszeniach do ubezpieczeń, informacje o podstawach i składkach zwolnień lekarskich, składkach zgromadzonych w OFE i na subkoncie w ZUS.

Świadczeniobiorca – informacje o świadczeniach, które wypłaca/ wypłacił ZUS np. emeryturze, rencie, zasiłku chorobowym, zasiłku macierzyńskim, również informacje o wysokości tych świadczeń, zwolnieniach lekarskich.

Płatnik składek – informacje o stanie rozliczeń z ZUS, danych osób zgłoszonych do ubezpieczeń przez płatnika oraz ich elektronicznych zwolnieniach lekarskich. Jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 100 ubezpieczonych – dostęp do aplikacji ePłatnik, przez którą można składać dokumenty ubezpieczeniowe.

Komornik – danych kancelarii oraz dostęp do wniosków i odpowiedzi w sprawie udostępnienia danych osobowych.

W końcowej części należy wpisać datę i złożyć podpis przez osobę udzielającą pełnomocnictwa.

Jak widać większość z tych danych są to dane wrażliwe, dlatego każda osoba, która zdecyduje się na udzielenie pełnomocnictwa powinna zdawać sobie z tego sprawę. Zakres udzielanego pełnomocnictwa może być ograniczony tylko do ról, które wymagają działania ze strony pełnomocnika i nie należy o tym zapominać.

Pełnomocnictwo można złożyć osobiście w ZUS, jak również przez platformę usług elektronicznych PUE ZUS.

 
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu