Blog

PIT-8C – kto i kiedy powinien sporządzić tę informację?

Z końcem i początkiem każdego roku podatkowego rozpoczyna się dyskusja na temat rozliczeń podatkowych. Ilość obowiązujących druków zeznań, informacji, deklaracji jest dość imponująca, nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna się w tym wszystkim gubić. Z pomocą przychodzą publikacje, które w przystępnej formie starają się przekazać wiele cennych informacji. W dzisiejszym artykule napiszemy na temat informacji rocznej PIT-8C, kto i kiedy ją sporządza.

Co to jest informacja PIT-8C?

Każdy kto ma dostęp do internetu może sobie wyszukać dokument, który został nazwany, jako: “PIT-8C – Informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”. Informację sporządza się w oparciu o przepisy ustawy o PIT (art. 39 ust. 3 ustawy o PIT).

Jakie rodzaje przychodów są wykazywane w informacji?

Rodzaje dochodów wykazywane w informacji PIT-8C zostały wymienione w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, znalazły się tam przychody:

  • z odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
  • z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych,
  • z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
  • z odpłatnego zbycia udziałów/akcji,
  • z objęcia udziałów/akcji w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny.

Wszystkie te przychody zostały wymienione w części D Informacji PIT-8C:

W informacji PIT-8C jest jeszcze część E, w której podaje się informacje o wysokości przychodów niewykazanych w części D:

Jak można przeczytać w objaśnieniach zamieszczonych na druku, składający informację wykazuje w tej części przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających, takich co do których nie jest w stanie określić czy podlegają opodatkowaniu, czy nie. Mowa jest tutaj o papierach wartościowych nabytych przed wprowadzeniem tzw. “podatku Belki”, a więc do końca 2003 roku. Przychody te nie będą podlegały opodatkowaniu i osoba nie wykaże ich w zeznaniu podatkowym.

Informacja PIT-8C – kto ją sporządza?

Informację PIT-8C mają obowiązek sporządzić:


    ➢ osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
    ➢ osoby prawne i jej jednostki organizacyjnej,
    ➢ jednostki niemające osobowości prawnej.

Dane identyfikacyjne podmiotu składającego PIT-8C wykazuje się w części B:

Do kiedy należy sporządzić i przesłać informację PIT-8C?

Informacja PIT-8C musi być sporządzona w terminach ustawowych, wynikających z ustawy o PIT. Wynika z nich, że informacja jest przesyłana do:

  • urzędu skarbowego – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym,
  • podatnika – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli podmiot zobowiązany do sporządzenia informacji zakończy prowadzenie działalności gospodarczej przed tymi terminami, to informacja powinna zostać sporządzona i przesłana do dnia zaprzestania wykonywania działalności.

Zeznanie PIT-38 składane na podstawie PIT-8C

Na podstawie otrzymanego PIT-8C osoba zobowiązana, szeroko rozumiany podatnik, który uzyskał w roku podatkowym przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów, akcji, składa zeznanie roczne PIT-38:

Przychody, koszty uzyskania przychodów wykazane w Informacji PIT-8C wykazuje się w części “C” PIT-38. Przychody z części “D” Informacji PIT-8C a także przychody uzyskane za granicą z takich samych praw wykazuje się, jako “Inne przychody”.

Zeznanie PIT-38 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

PIT-8C – podsumowanie

Informacja PIT-8C jest przygotowywana i składana przez biura maklerskie czy instytucje finansowe, które nie mają obowiązku naliczania, pobierania i zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Na tym druku rozlicza się tylko i wyłącznie przychody z kapitałów pieniężnych. Jeżeli dokonujemy inwestycji w zagranicznych instytucjach finansowych, to nie otrzymamy od nich rozliczenia w informacji PIT-8C, ponieważ nie mają obowiązku sporządzania takiego dokumentu. W takim przypadku rozliczenia należy dokonać od razu w zeznaniu PIT-38. Informacja PIT-8C jest przekazywana do organu podatkowego w postaci elektronicznej. Natomiast drugi egzemplarz, który trafia do podatnika może mu zostać przekazany w dowolnej formie – w postaci tradycyjnie podpisanego wydruku lub w postaci elektronicznej.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

18 minut temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

48 minut temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

1 godzinę temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 godzinę temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

2 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

2 godziny temu