Podatki

Jak wypełnić PIT 28 – kompendium wiedzy

PIT-28 – kto go składa?

Rozliczenia PIT-28 mogą dokonać te osoby fizyczne, które otrzymują wpływy:

  • w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • z racji podnajmu, najmu lub dzierżawy, a także wszelkich innych podobnych umów, o ile nie zostały sfinalizowane poprzez pozarolniczą działalność gospodarczą (dlatego też tę deklarację określa się jako pit 28 za najem),
  • z racji pełnionej służby duchownej.

PIT-28 ryczałt – do kiedy wypełnić dokumenty za 2020 rok?

W sytuacji, gdy podatnik uzyskał wpływy, które zostały opodatkowane właśnie ryczałtem – wówczas jest zobligowany do dostarczenia właściwemu Urzędowi Skarbowemu rocznego zeznania w postaci pit 28 do końca lutego następnego roku.

W przypadku zeznania za rok 2020 – ostateczny termin dostarczenia oraz uregulowania podatku dochodowego upływa 1 marca 2021 roku. Warto przy tym zaznaczyć, że podatnicy, którzy składają PIT-28 mogą skorzystać z ofiarowania 1% na cel organizacji pożytku publicznego.

Rozliczenie PIT-28 – wykaz ulg i odliczeń

W przypadku tych podatników, którzy rozliczają się ryczałtem nie przewidziano wariantu pozwalającego na zmniejszenie przychodu o koszty związane z jego uzyskaniem. Ryczałtowcy korzystają za to z niższych stawek ryczałtu. Ich wysokość zależy od rodzaju oferowanych i wykonywanych usług. Co więcej, osoby rozliczające się ryczałtem mają możliwość zmniejszenia otrzymywanych przychodów i podatków o:

  • uregulowane składki społeczne,
  • ulgę internetową,
  • ulgę rehabilitacyjną,
  • darowiznę przeznaczoną na: cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, sprawowania kultu religijnego lub na cele związane z podnoszeniem kwalifikacji.

PIT-28 – jak wypełnić?

Punktem wyjściowym jest uzupełnienie podstawowych danych zawartych na pierwszej stronie.

Pozycja nr 1 musi zawierać identyfikator podatkowy. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub niezarejestrowanej dla VATu podają nr PESEL, z kolei w przypadku osób fizycznych, które prowadzą swoją działalność gospodarczą lub są zarejestrowanym podatnikiem dla VAT.

Pozycja 2 oraz 3 jest wypełniana przez Urząd Skarbowy. Pozycja nr 4 określa rok, za który podatnik składa deklarację PIT-28.

PIT-28 instrukcja – część A

W początkowym etapie (część A) wypełniania deklaracji PIT-28 niezbędne jest wskazanie właściwego Urzędu Skarbowego (pozycja 5). Cel składanego zeznania (złożenie lub korekta) należy oznaczyć w pozycji 6.

Część B

Następny etap (część B) wymaga podania danych identyfikacyjnych oraz aktualnego, pełnego adresu zamieszkania.

Część C – przychody podatnika objęte ryczałtem

Przychody podatnika objęte ryczałtem to z kolei część C w deklaracji. Aby prawidłowo wskazać dane w kolumnie przychody, niezbędne jest podanie:

  • wartości określonej na bazie prowadzonej ewidencji (wiersz 1),
  • wartości uzyskanej dzięki ewidencji przychodów prowadzonej dla jednej lub kilku spółek – wtedy konieczne jest podanie sumy uzyskanych przychodów (wiersz 2),
  • kwoty pochodzącej z najmu lub dzierżawy (wiersz 3). W przypadku osiągnięcia przychodów do kwoty 100 000 zł podatek wynosi 8,5%, z kolei uzyskanie nadwyżek wymusza opodatkowanie wyższą stawką – 12,5%,
  • kwoty uzyskanej ze sprzedaży produktów roślinnych oraz zwierzęcych, które uległy przetworzeniu (wiersz 4),
  • w wierszu 5 z kolei konieczne jest zsumowanie wartości z wierszy od 1 o 4,
  • wiersz 6 wymaga wskazania przychodów sformułowanych przez organ podatkowy w polach 47-55. Mogą to być np. kwoty niewykazane w przez US w ewidencji przychodów.
  • Dalsze etapy w kolumnie 7 wymagają podania procentowego udziału kwot umieszczonych w polach od 38 do 45 w ramach sumy kwot z pół 46 i 55.
  • W kolumnie 8 trzeba z kolei podać procentowy udział kwot zapisanych w polach od 47 do 54 w postaci sumy kwot z pól 46 i 55.

Część D – odliczenia od przychodów

Na tym etapie deklaracji w polu 72 podatnik jest zobligowany do podania kwoty strat poniesionych w ubiegłych latach. Kolejne pole (73) to wartość uregulowanych składek na ubezpieczenie społeczne. Pozycja nr 74 wskazuje z kolei ile z podanych w polu 73 składek stanowił udział tych zagranicznych. 

Pozycja 75 to kwota znajdująca się w załączniku do PIT-0 w polu 34 lub 35. Poddanie przychodu po wszelkich odliczeniach następuje w polu 76.

Pozycja 80 zawarta w części D określa zsumowane kwoty w polach 72, 73, 75, 77 oraz 79.

W kolejnych polach – od 81 do 88 trzeba podać wartości stosownie do ich opisu. Kolejna pozycja, 89 – wymaga wpisania kwoty wydatków w ramach odliczenia od przychodów wskazanych przez właściwy organ podatkowy.

Część E i F

Podstawa opodatkowania zawarta w części F określa przychód po odliczeniach stosownie do konkretnych stawek ryczałtu zawartych w części E. W polu 98 podatnik wskazuje kwotę przychodów po odliczeniach zawartą w art. 17 ustawy. Pole 99 to zsumowane pozycje od 90 o 98, czyli całkowita kwota przychodów po wszelkich odliczeniach.

Część G i H – zmniejszenie i zwiększenie przychodów o wartości wierzytelności

W części G1 należy podać wartości wierzytelności, które zmniejszają uzyskane przychody, o ile do dnia wysłania zeznania owa wierzytelność nie została uregulowana.

Pole 100 określa kwoty, które zostały zsumowane z poz. 13 zawartej w załączniku PIT/WZR.

Kolejne pola wymagają dokonania prostych równań:

  • Pole 101 – 100 x pozycja 57,
  • Pole 102 – 100 x pozycja 58,
  • Pole 103 – 100 x pozycja 59,
  • Pole 104 – 100 x pozycja 60, itd.
  • Pole 107 wymaga zsumowania wartości znajdujących się w polach 101, 102, 103, 104, 105 oraz 106.
  • Pole 108 – to kwota nadwyżki wpisanej do poz. 13 38 z zał. PIT/WZR.

Przychody zawarte w części G2, G3, G4 oraz H należy uzupełnić analogicznymi wartościami uzyskanymi dzięki wykonaniu prostych obliczeń sugerowanych w deklaracji.

Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku części „Obliczenie ryczałtu po odliczeniach i od przychodów” niezbędne jest:

  • podanie wysokości ryczałtu w określonej stawce (137-144),
  • wskazanie ryczałtu od przychodów sformułowanych przez organ podatkowy na bazie art. 17 ustawy (pole 145),
  • wpisanie ryczałtu poprzedzającego odliczenia (pole 148), jak i po nim (pole 149)
  • Część J – odliczenia od ryczałtu

    Tutaj podatnik dokonuje odliczenia od ryczałtu o ile nie zostały wcześniej odliczone w postaci innej rocznej deklaracji. Pole 150 wskazuje składki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne, z kolei pole po nim następujące – ile z nich to te zagraniczne. To tłumaczy, dlaczego kwota zawarta w polu 151 nie może przewyższać tej z pola 150.

    Część K – obliczenie należnego ryczałtu

    To wynik równania: wartość z pola 153 – 154.

     

    Z kolei w polu 156 podatnik zapisuje rok, a w kolejnym – 20% należnego ryczałtu podlegającego zwolnieniu.

    Część L – informacje o zwolnieniu, o którym mowa w art. 21

    Tutaj konieczne jest określenie dotyczące skorzystania z kredytu podatkowego. 

    Część M – ryczałt do zapłaty lub nadpłaty

    Pole 159 to kwota wpłaconego ryczałtu za okres od stycznia do listopada danego roku podatnego, albo za I, II i III kwartał.

    Pole 160 określa wysokość ryczałtu do zapłaty (jest tu suma pozycji 155 i 157 oraz odjęcie od niej pozycji 159. W sytuacji, gdy uzyskany wynik ma wartość ujemną, należy wpisać 0).

    Pole 161 określa zaś nadpłatę. Jej wysokość można poznać wg równania: pozycja 159- pozycja 155 – pozycja 157. Analogicznie, jak w powyższym przypadku – gdy wynik jest ujemny trzeba w deklaracji wpisać 0).

    Cześć N – kwoty ryczałtu, które zostały po uregulowaniu odliczeń

    Pola 162-172 trzeba uzupełnić kwotami ryczałtu od stycznia do listopada, lub jak wyżej – w I, II i III kwartale. Pole 174 dotyczy kwoty za grudzień/IV kwartał. 

    Część O – przekazanie 1% na rzecz OPP

    W polu 175 konieczne jest podanie nru wpisu figurującego w KRS, a w polu 176 – wysokość wyrażoną w złotówkach.

    Zespół IFIRMA

    Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

    Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

    W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

    Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

    Najnowsze artykuły

    Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

    Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

    3 godziny temu

    Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

    W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

    4 godziny temu

    Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

    Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

    4 godziny temu

    AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

    Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

    5 godzin temu

    Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

    Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

    5 godzin temu

    Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

    Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

    5 godzin temu