Kategorie: BlogPodatki

Podmioty powiązane – obowiązki podatkowe

Na rynku funkcjonuje bardzo wiele przedsiębiorstw, o zróżnicowanej formie prawnej, wielkości i zakresie działania. Powiązania między nimi mogą powstać w rozmaity sposób, w różnym czasie i oznaczać powiązania rodzinne, majątkowe, kapitałowe czy osobiste. Ustawodawca zdefiniował pojęcie podmiotów powiązanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Definicja określa nie tylko pojęcie, ale wymogi dotyczące dokumentowania współpracy powiązanych przedsiębiorstw oraz możliwość oszacowania przez US dochodów firm. Przepisy te mają zastosowanie w szczególnych przypadkach. Jakich? Kiedy podmioty powiązane współpracują na warunkach nierynkowych czy dokumentują fikcyjne transakcje w celu obniżenia swoich zobowiązań podatkowych.

Podmioty powiązane posiadają dodatkowe obowiązki

Fakt istnienia powiązań między przedsiębiorstwami nie oznacza od razu negatywnych skutków dla współpracujących stron. Może jednak rodzić obowiązek prowadzenia dodatkowych czynności ewidencyjnych. Negatywne skutki podatkowe może mieć współpraca między podmiotami, która nie jest oparta na realiach rynkowych bądź jest to współpraca fikcyjna. Przykładowo dokumentowanie nieistniejącej sprzedaży i zakupu w celu zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Art 25a ust. 1 ustawy wprowadza obowiązek dokumentowanie niektórych transakcji z firmami powiązanymi w przypadku, kiedy łączna wartość wynikająca z umowy lub zapłacona w danym roku podatkowym, przekracza równowartość:
  • 30.000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych
  • 50.000 euro – w pozostałych przypadkach dla podmiotów wg definicji zawartej w art. 25 ust. 1 i 4 ustawy
Powyższe zasady obowiązują dla firm powiązanych wg definicji wg definicji zawartej art. 25 ust. 1 i 4 ustawy lub mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym (czyli kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową).

Powiązania wpływające na powstanie obowiązków ewidencyjnych

Dla ustalenia obowiązku ewidencjonowania konieczne jest zatem rozróżnienie rodzaju powiązań i podmiotów powiązanych. Rozróżnienie to zawiera art. 25 ust. 1 ustawy pdof, wskazujący sytuacje, kiedy podmiot krajowy jest powiązany z podmiotem zagranicznym oraz ust. 4 tego samego artykułu wskazujący sytuacje powiązania z podmiotem krajowym. Na podmiotach powiązanych wg definicji z pozostałych przepisów ustawy, w szczególności powiązaniami rodzinnymi, nie ciąży powyższy obowiązek. Przepis wskazuje trzy sytuacje powiązań z podmiotem zagranicznym. W sytuacji kiedy:
  1. podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej „podmiotem krajowym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
  2. osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej „podmiotem zagranicznym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
  3. te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów,
obowiązują go zasady sporządzania dokumentacji podatkowej przy transakcjach o wartości powyżej 30 tys. lub 50 tys. euro, zgodnie z wcześniej opisaną zasadą. Natomiast ustęp 4 artykułu, określa powiązanie podmiotów krajowych i ma miejsce w przypadku kiedy podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego bądź też te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.

Powiązania osobiste – nie powodujące powstania obowiązków ewidencyjnych

Wiele małych firm jest powiązanych przez rozmaite koligacje rodzinne bądź też przez stosunek pracy, umowy cywilnoprawne. Definicję powiązań rodzinnych określa art. 25 ust. 6 ustawy. Takie powiązanie może powstać przez małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia. Pokrewieństwo drugiego stopnia dotyczy zstępnych: dzieci i wnuki; wstępnych: rodzice i dziadkowie; rodzeństwa oraz dzieci rodzeństwa, a także osoby przysposobione (adopcja). Powinowactwo zachodzi w przypadku, kiedy osoba zawiera związek małżeński z kimś z daną osobą spokrewnionym. Siostra męża również prowadząca firmę staje się powinowatą, a więc dwie firmy stają się podmiotami powiązanymi. A więc przepis dotyczący powiązań rodzinnych jest bardzo szeroki, dotyczy zarówno sytuacji, kiedy członkowie bliskiej rodziny pełnią funkcje zarządcze, kontrolne czy nadzorcze w dwóch firmach (np. rodzeństwo zasiada w zarządach dwóch firm), jak w przypadku kiedy firma żony współpracuje z firmą męża.

Skutki podatkowe powiązań osobistych

Pomimo braku obowiązków ewidencyjnych, związanych ze współpracą między firmami powiązanymi rodzinnie, taka sytuacja nadal może zainteresować urzędy skarbowe. Stanie się tak w sytuacji, kiedy:
  • z powodu powiązań rodzinnych firmy nie współpracowały na zasadach rynkowych, a więc ustaliły między sobą warunki współpracy odbiegające od warunków współpracy firm niezależnych,
  • w wyniku takiej nierynkowej współpracy przedsiębiorstwa nie wykazują dochodów lub wykazują niższe od takich, które powstałyby przy współpracy z firmami niezależnymi.
W sytuacji kiedy przedsiębiorstwa powiązane określą swoją współpracę według ogólnie przyjętych zasad rynkowych, fakt istnienia tych powiązań nie będzie miał negatywnych konsekwencji podatkowych.

Sankcje

W przypadku, kiedy organ podatkowy udowodni, iż jednak podmioty powiązane współpracowały na zasadach nierynkowych oraz dzięki tym powiązaniom, zaniżały lub nie wykazywały dochodu, wówczas określa go bez warunków wynikających z tych powiązań – w drodze oszacowania na podstawie metod opisanych w art. 25 ust. 2 lub ust. 3 ustawy. Zaliczamy do nich metody:
  1. porównywalnej ceny niekontrolowanej,
  2. ceny odprzedaży,
  3. rozsądnej marży („koszt plus”).
Może również zaistnieć sytuacja, w której nie jest możliwe ustalenie dochodu lub straty wg powyższych metod, wówczas stosowana jest tzw. metoda zysku transakcyjnego (art. 25 ust. 3 ustawy).  

Zobacz również: Zwolnienia w Ustawie o podatku od spadków i darowizn

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu