Woda dla pracowników w czasie upałów – obowiązki pracodawcy

Sezon upałów coraz bliżej. Sprawdź, kiedy pracownikom przysługują napoje i jakie warunki musi zapewnić pracodawca w czasie wysokich temperatur. Przepisy dotyczące warunków pracy, jakie musi zapewnić pracodawca w czasie wysokich temperatur, regulują przede wszystkim Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów oraz Kodeks pracy i ogólne przepisy bhp.

Woda dla pracowników – przepisy prawa

Pracodawca powinien zapewnić napoje pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub pracują na stanowiskach pracy (np. w biurze) na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C (§ 4 ust. 1 pkt 3 i 5 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów). W dni chłodniejsze napoje pracownikom nie przysługują. Napoje powinny być dostępne dla pracowników nieodpłatnie (art. 232 Kodeksu pracy) i w ciągu całej zmiany roboczej (§ 6, pkt 3 rozporządzania). Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, pracodawca powinien ustalić w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie nie ma takich organizacji, pracodawca powinien skonsultować się z przedstawicielami pracowników (§ 5 rozporządzania). Natomiast rodzaj wydawanych napojów pracodawca ustala samodzielnie. Przepisy nie definiują dokładnie, jakie napoje powinny być wydawane. W przepisach mowa o napojach, „których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy” (§ 1, pkt 2 rozporządzenia). Warto pamiętać, że pracownicy nie mogą zażądać konkretnego rodzaju napojów, np. soków, jeśli pracodawca uzna, że najlepszym rozwiązaniem będzie np. woda mineralna. Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje (§ 8 rozporządzenia). W przypadku jeśli pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, a mimo tego nie dostarczy ich pracownikom, to wówczas pracownicy mogą zażądać od niego zwrotu poniesionych na nie wydatków.

Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy

Przepisy nie definiują maksymalnej dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy. Mówią jedynie o tym, że pracodawca powinien zapewnić pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (§ 30 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp). Warto przy tym jednak pamiętać, że według specjalistów bhp temperatura nie powinna przekraczać 30°C w przypadku pracy biurowej, a w przypadku ciężkiej pracy fizycznej: 28°C. Uwaga! Maksymalna temperatura w miejscu pracy została natomiast dokładnie określona w przepisach dotyczących zatrudniania pracowników młodocianych. Według tych przepisów pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach pracy, w których temperatura przekracza 30°C.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu