Blog

Projekt w zakresie odsetek za opóźnienie wypłaty odszkodowania

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21) wymienionych jest szereg zwolnień przedmiotowych. Oznacza to, że wskazane w przepisach różnego rodzaju wypłaty świadczeń nie podlegają pod opodatkowanie podatkiem PIT. W tej kategorii znajdują się również odszkodowania, ale problematyczna jest kwestia wypłaconych razem z nimi odsetek. Właśnie o tym dzisiaj będziemy pisać.

Odszkodowania w ustawie o podatku PIT

W przepisach jest wyraźnie wskazane, że odszkodowania, zadośćuczynienia i inne świadczenia pieniężne o podobnym charakterze korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Wydawałoby się zasadnym, aby wypłacone odsetki wraz z odszkodowaniem również korzystały z takiego zwolnienia, ale niestety tak nie jest.

Odsetki od odszkodowania a podatek dochodowy

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że odsetki od odszkodowań powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym. Wypracowana została również linia orzecznicza, która popiera stanowisko fiskusa. Przykładowym wyrokiem jest wyrok NSA sygn. akt II FSK 2787/19 z dnia 07.05.2020 r., w którym sąd uznał, że w związku z nieterminową wypłatą zachowku, od której naliczone zostały odsetki, nie mogą one skorzystać ze zwolnienia podatkowego, tak jak zapłacony zachowek. To stanowisko potwierdzane jest również przez sądy pierwszej instancji. Przewija się argumentacja, że skoro odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego nie są ani właściwym odszkodowaniem, ani zadośćuczynieniem, to w takim razie nie mieszczą się w granicach zwolnienia przedmiotowego w PIT.

Projekt ustawy zmieniającej

Biorąc pod uwagę stan obecny, który rodzi spory pomiędzy podatnikami PIT a fiskusem, aby w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości uciąć dyskusję na ten temat, przygotowano projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zmienianych przepisach ustawodawca wprowadził jednoznaczne zapisy, z których wynika, że otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia i odsetki z tytułu ich nieterminowej wypłaty, będą zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Obecnie projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu