Kategorie: BlogPodatki

Rozliczenie PITu z urzędu pracy w zeznaniu rocznym

W jaki sposób powinien dokonać rozliczenia przedsiębiorca, który osiągnął w roku podatkowym dochody z działalności gospodarczej oraz dochody z Urzędu Pracy ze środków Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? W jaki sposób poprawnie uzupełnić w związku z tym formularze PIT-36 oraz PIT-37? Sprawdźmy!

Rozliczenie PITu z Urzędu Pracy

Osoba, która jednocześnie osiągnęła dochody z działalności ale również z UP powinna dokonać rozliczenia w sposób przedstawiony w poniższej tabeli.

L.p.
Forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej
Jaki PIT należy sporządzić
1. Zasady ogólne – według skali 1. Sporządzić jeden PIT-36 i uwzględnić w nim oba źródła dochodów
2. Zasady ogólne – podatek liniowy 1. Dochody z działalności gospodarczej rozliczyć w PIT-36L. 2. Dochody z PUP rozliczyć osobno w PIT-37
3. Ryczałt ewidencjonowany 1. Dochody z działalności gospodarczej rozliczyć w PIT-28. 2. Dochody z PUP rozliczyć osobno w PIT-37

Gdzie ująć dochody z Urzędu Pracy w deklaracji PIT-36 oraz PIT-37?

W deklaracji PIT-37 zasiłki dla bezrobotnych i inne dochody opodatkowane i wypłacane przez PUP ze środków Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy ująć w wierszu „5. Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4”.

W deklaracji PIT-36 zasiłki dla bezrobotnych i inne dochody opodatkowane i wypłacane przez PUP ze środków Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy ująć w wierszu „9. Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 8 (w tym emerytury – renty z zagranicy)”.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Mariusz Łoś

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

10 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

11 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

11 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

12 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

12 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

12 godzin temu