Blog

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2022 r.

Jak co roku mówi się o zmianie wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe opłacane przez przedsiębiorców. W niektórych przypadkach to na osobach prowadzących działalność gospodarczą spoczywa obowiązek wyliczenia tej składki. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak ustalać składkę wypadkową ile wynosi od 1 kwietnia 2022 roku.

Kiedy ustala się składkę na ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe jest to ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na okres od 1 kwietnia do 31 marca każdego roku składkowego. Wysokość składki może być ustalana przez ZUS lub wyliczona samodzielnie przez przedsiębiorcę. Z przepisów wynika, w jakich okolicznościach wysokość składki musi być ustalona przez płatników składek.

Składka wypadkowa – ogólne zasady ustalania jej wysokości

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie zależała m.in. od ilości zatrudnianych pracowników i rodzaju przeważającej działalności gospodarczej:

Pracodawcy zatrudniający
do 9 pracowników
Pracodawcy zatrudniający
co najmniej 10 pracowników
Zryczałtowana wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50% maksymalnej stopy procentowej obowiązującej w danym roku składkowym.
Składka wypadkowa dla tej grupy przedsiębiorców w okresie 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. nie ulega zmianie i wynosi 1,67%.
Obowiązek zweryfikowania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2022 roku. Przy wyliczaniu składki należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
  • liczbę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • rodzaj przeważającej działalności gospodarczej według PKD, co pozwala na określenie kategorii ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
  • liczbę poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy w poprzednim roku składkowym.

ZUS może ustalić stopę składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie w przypadku, gdy płatnik przekazał informację ZUS IWA za ostatnie trzy lata kalendarzowe przed danym rokiem składkowym.

W jaki sposób należy ustalić stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe zostało to szczegółowo opisane w poradniku ZUS.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu