Blog

Rozliczenie podatku VAT po śmierci przedsiębiorcy

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą lub muszą być czynnymi podatnikami VAT, bądź korzystają ze zwolnienia od tego podatku na mocy przepisów. Rozliczenia związane z podatkiem VAT są w sposób syntetyczny opisane w ustawie o VAT. Jednak czytanie przepisów sprawia wiele problemów nawet prawnikom, a co dopiero przedsiębiorcom. Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy powinien zostać rozliczony podatek VAT po śmierci przedsiębiorcy.

Śmierć przedsiębiorcy a ustawy podatkowe

W ustawie o podatku VAT (art. 14) wymienione są przypadki, w których towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W tym katalogu nie została wymieniona śmierć podatnika. W związku z powyższym brak jest podstawy do nałożenia na spadkobiercę obowiązku sporządzenia spisu z natury na potrzeby podatku VAT i zapłaty od tego remanentu podatku naliczonego do urzędu skarbowego.

Również w ustawie Ordynacja podatkowa nie ma przepisów, które nakładałyby na spadkobiercę odpowiedzialności za zobowiązania, które powstały po śmierci spadkodawcy. Odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do zobowiązań powstałych za życia spadkodawcy.

Rozliczenie podatku VAT po śmierci przedsiębiorcy

W ustawie o podatku VAT zawarta jest informacja, że w przypadku śmierci przedsiębiorcy naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru podatników VAT (art. 96 ust. 7).

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie ma również w ustawie wzmianki o konieczności rozliczenia podatku VAT od towarów, które nie zostały sprzedane za życia przedsiębiorcy. Obowiązek podatkowy w VAT dotyczy podatnika, o którym jest mowa w art. 15 ustawy, musi być to m.in. osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Po wykreśleniu z rejestru podatników VAT na skutek śmierci nie ma więc podmiotu, który jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT.

Konkludując, po śmierci przedsiębiorcy spadkobiercy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT (nie ma podatnika VAT), jak również zapłaty podatku VAT od towarów znajdujących się w firmie na dzień śmierci podatnika. W takich sytuacjach to organ podatkowy wyda decyzję dla spadkobierców, w której wskaże prawidłową kwotę podatku VAT za ostatni okres rozliczeniowy.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

10 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

14 godzin temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

14 godzin temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

14 godzin temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

17 godzin temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu