Split payment a konieczność posiadania konta firmowego

Obejrzyj nasz kompleksowy materiał na temat SPLIT PAYMENT 2023

 

Mechanizm podzielonej płatności wprowadził szereg zmian jeśli chodzi o prowadzenie firmowych finansów. Czy split payment miał wpływ również na posiadanie kont bankowych? Czy można mieć jedynie konto prywatne w celu dokonania płatności podzielonej? Czy też przedsiębiorca został zobligowany założyć konto firmowe? Sprawdźmy.

Posiadanie konta bankowego przez przedsiębiorców

Konto bankowe jest potrzebne w przypadku rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem skarbowym. Rachunek płatniczy również jest konieczny w przypadku transakcji zawartych pomiędzy przedsiębiorcami na kwoty powyżej 15 000 zł. Przedsiębiorca może zdecydować o fakcie czy to ma być konto prywatne, czy firmowe. Przepisy nie obligują przedsiębiorców do założenia konta firmowego.

Split payment – niezbędne konto firmowe?

Od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą stosować system podzielnej płatności (split payment). W związku z tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) do każdego rachunku rozliczeniowego podatników prowadzących działalność gospodarczą prowadzą rachunek VAT. Rachunki VAT nie są tworzone dla kont prywatnych, nawet jeśli są wykorzystywane w działalności. Rozliczenia z podzieloną płatnością dotyczą wyłącznie rachunków firmowych. Jeżeli firma- sprzedawca nie posiada konta firmowego, to aby otrzymać zapłatę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, będzie musiała założyć takie konto. Rachunek VAT jest tworzony tylko do konta firmowego.

Firma – nabywca może dokonać podzielonej płatności również tylko z konta firmowego. Z konta prywatnego nie ma możliwości dokonania przelewu z komunikatem podzielonej płatności. Należy zaznaczyć, że to nabywca towarów/usług decyduje, jaki przelew chciałby wykonać: zwykły, czy z podzieloną płatności. Podmiot płacący za fakturę nie jest zmuszony do stosowania systemu split payment – skorzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne.

W celu korzystania z podzielonej płatności należy założyć konto firmowe

Nowy rachunek bankowy zgłasza się na wniosku CEiDG-1. Fakt, iż można teraz stosować podzieloną płatność nie zobowiązuje przedsiębiorców do założenia rachunku firmowego. Możliwe jest nadal posiadanie tylko rachunku prywatnego i nie korzystanie ze split payment. Kontrahenci będę wówczas zmuszeni do wykonania zwykłego przelewu.

Monika Kobylak

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

1 dzień temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

1 dzień temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

1 dzień temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu